LOADING

Type to search

Dom i wnętrze Porady

Aranżacje wnętrz w duchu eko – jakie rozwiązania oświetleniowe będą odpowiednie?

Share

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie oraz wnętrzarstwie w ostatnim czasie bardzo zyskują na popularności. Technologie w nich wykorzystywane sprawiają bowiem, że pod wieloma względami prośrodowiskowe idee przewyższają te tradycyjne. Dotyczy to również kwestii aranżacji oświetlenia w naszych domach czy mieszkaniach.

Czym jest ekologiczne oświetlenie?

Sztuczne światło i ekologia spotykają się głównie na płaszczyźnie zużycia energii elektrycznej. Jeżeli chodzi o najbardziej ekologiczne rozwiązania związane z oświetleniem, to z pewnością można do nich zaliczyć wymianę oświetlenia tradycyjnego (żarowego) na oświetlenie LED-owe. Światło oparte na wymuszonej emisji światła z półprzewodnika jest bowiem zdecydowanie mniej energochłonne, dzięki czemu zużywamy znacznie mniej energii elektrycznej i przyczyniamy się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Na jakie lampy warto zwrócić uwagę?

Zastosowanie LED-owych źródeł światła jest niezwykle korzystne. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko wspomnianej oszczędności prądu elektrycznego. LED-owe źródła światła są ponadto mniejsze niż tradycyjne oraz dają możliwość doboru barwy emitowanych promieni świetlnych. Dodatkowym atutem jest w tym przypadku także zdecydowanie mniejsza emisja ciepła, dzięki czemu mogą być one instalowane nawet w miejscach, w których klasyczna lampa żarowa stanowiłaby zagrożenie pożarowe. Lampy LED dostępne w sklepach z oświetleniem, różnią się kształtem, rozmiarem czy materiałem wykonania. Najbardziej popularne z nich to lampy LED sufitowe, dzięki którym w prosty sposób można stworzyć oświetlenie punktowe lub ogólne pomieszczeń mieszkalnych, biurowych czy technicznych (np. warsztat, garaż). Natomiast szukając bardziej nietypowych rozwiązań, możemy się natknąć na taśmy i akcesoria LED, przeznaczone do wykonywania oświetlenia punktowego w trudno dostępnych miejscach (np. pod okapami kuchennymi, nad szafkami w łazience czy w szafach wnękowych).

Sterowanie światłem domowym przy pomocy aplikacji

Jeżeli wybraliśmy już rodzaj oświetlenia i jego lokalizację, możemy rozważyć instalację systemu sterującego. Sterowanie oświetleniem przy pomocy komputera czy smartfona wymaga bowiem oczywiście wyposażenia instalacji oświetleniowej w kilka dodatkowych elementów, takich jak automatyczne potencjometry, czujniki oświetlenia lub czujniki ruchu. W ten sposób możemy przykładowo zaprojektować instalację, która będzie automatycznie w wybranych godzinach zapalać i wyłączać światło, w zależności od tego, czy ktoś będzie znajdował się w danym pomieszczeniu. Ciekawą alternatywą jest zaprojektowanie oświetlenia, które będzie się aktywowało w momencie, gdy poziom światła naturalnego spadnie poniżej pewnej wartości granicznej. Należy podkreślić, że rozwiązania tego typu nie są wyłącznie kwestią wygody, lecz mogą przynosić wymierne korzyści materialne.

W jaki sposób automatyzacja oświetlenia oszczędza energię?

Zamontowanie lamp sufitowych, taśm LED oraz innych tego typu akcesoriów, już samo w sobie przyniesie nam pokaźne oszczędności w postaci mniejszego zużycia prądu. Jednak warto pamiętać, że drugim czynnikiem wpływającym na zwiększone zużycie prądu, jest zapominanie o wyłączeniu światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy lub niedopasowanie jego natężenia do potrzeb. Jeżeli światło będzie gaszone lub zapalane automatycznie, a natężenie światła sztucznego będzie automatycznie dopasowywane do warunków otoczenia, cały system stanie się efektywniejszy.

Aranżując oświetlenie, zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o rozwiązaniach, które ułatwią nam codzienne życie, a zarazem będą źródłem oszczędności. Jeśli chodzi o ich design, na rynku dostępna jest tak duża różnorodność produktów, że zapewne znajdziemy taki, który sprosta naszym oczekiwaniom.

źródło: hurtelektryczny.pl – sklep elektryczny online