LOADING

Type to search

Zdrowie

Badamy stawy biodrowe u niemowląt – przydatne USG

Share

Staw biodrowy jest jednym z ważniejszych stawów w ciele człowieka, szczególnie w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Bierze on udział w przekazywaniu obciążeń z kręgosłupa lędźwiowego, poprzez miednicę, do kończyn dolnych. Jedną z częściej występujących wad wrodzonych stawu biodrowego jest jego dysplazja, która powstaje w okresie życia płodowego. Odpowiednio wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie w przypadku dzieci z tym schorzeniem, ułatwia ich rozwój, poprawia jakość życia. Przydatne w tym zakresie jest USG.

Dysplazja u noworodków

Dysplazja stawu biodrowego to schorzenie polegające na niedostatecznym rozwoju kości i innych elementów tworzących staw, szczególnie dotyczy zbyt płytkich i stromych brzegów panewek na kości biodrowej. Stan taki prowadzi do tego, że kość udowa, na skutek stopniowego zwiększania się siły mięśni i ich napięcia, zostaje wysunięta z panewki poza staw. Konsekwencją nieprawidłowości jest zwichnięcie stawu, które nie pozwala dziecku na prawidłowe chodzenie.

Szacuje się, że wrodzona dysplazja biodra występuje u ok. 5% niemowląt. Zdecydowanie częściej dolegliwość ta dotyka dziewczynki. Lepsze rokowania na normalizację rozwoju stawu biodrowego daje odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia. Jest ono możliwe w sytuacji szybko postawionej diagnozy (m.in. poprzez badanie USG). Jest to bardzo ważne, szczególnie biorąc pod uwagę, że nieleczona dysplazja prowadzi do nieodwracalnych zmian w stawie biodrowym, które nierzadko wymagają leczenia operacyjnego.

Kiedy warto wykonać USG stawu biodrowego noworodka?

Podstawową metodą ułatwiającą wczesne rozpoznanie wrodzonej dysplazji stawu biodrowego jest badanie ultrasonograficzne USG bioderek noworodków stało się jednym z ważniejszych badań, które wykonuje się u dziecka w wieku 6 tygodni. W celu ponownej kontroli stawu, drugi raz na USG bioderek należy udać się w 3. miesiącu życia dziecka. Trzeci raz badanie powinno być przeprowadzonej, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Jest ono zalecane, nawet jeśli ortopeda nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości.

USG stawu biodrowego jest obowiązkowym badaniem w przypadku niemowląt z grupy ryzyka tzn.:

  • z rodzinnym obciążeniem dysplazją bioder,
  • po porodzie pośladkowym (30–50% dysplazji jest spowodowane takim ułożeniem),
  • z dużą masę urodzeniową,
  • gdy urodziło się z ciąży mnogiej.

Wskazaniem do przeprowadzenia USG bioderek jest także stwierdzony w trakcie badania fizycznego brak zdolności do poruszania udami w zewnętrzną stronę w chwili urodzenia, różnice w długości lub wyglądzie nóg dziecka, oraz „kliknięcie” słyszane lub wyczuwane w trakcie poruszania udami dziecka podczas badania kontrolnego. Co ważne, badania USG w przypadku podejrzenia wrodzonej dysplazji stawu biodrowego nie można zastąpić zdjęciem RTG. Lekarz nie będzie mógł zobaczyć całego niemowlęcego stawu biodrowego na zdjęciu rentgenowskim, ponieważ u tak małych dzieci kości nie są w pełni wykształcone.

Przebieg USG stawu biodrowego niemowlęcia

USG bioderek jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym, tzn. jego przeprowadzenie nie jest obarczone żadnym ryzykiem. W przeciwieństwie do badania RTG, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.

Rodzice nie muszą w żaden specjalny sposób przygotowywać dziecka do badania. Co ważne, opiekunowie dziecka mogą mu towarzyszyć podczas USG. Ich obecność działa na niemowlę kojącą, i ułatwia przeprowadzenie badania.

Osoba wykonująca USG nad biodrem dziecka rozprowadza żel, który wspomaga przekaz fal dźwiękowych. Technik wykonuje badanie za pomocą głowicy liniowej (5-10 MHz), którą ustawia równolegle do długiej osi trzonu kości udowej. Zarówno nieprawidłowe ustawienie głowicy, jak i niewłaściwe ułożenie niemowlęcia do badania jest źródłem błędów diagnostycznych i wpływa na wiarygodność wyników USG.

Wyniki badania

Rezultaty USG bioderek diagnosta zapisuje w skali Grafa (typ I, typ II, typ III, typ IV). Jeśli badanie wykonane zostało przed 3 miesiącem życia i otrzymujemy wynik Ia lub Ib to znaczy, że bioderka są w stanie idealnym. Natomiast w przypadku gdy maluch otrzymał na początku ocenę IIa i w kolejnym badaniu sytuacja nie uległa zmianie oznacza to, że staw biodrowy kwalifikuje się już do leczenia (mimo, że wynik IIa z pierwszego USG mieścił się w zakresie fizjologii). Biodro dysplastyczne oznaczane jest, jako stopień IIb i IIc.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl