LOADING

Type to search

Porady

Czujnik indukcyjny – zasada działania

Share

Zadaniem czujników zbliżeniowych jest wykrywanie ruchu w określonym polu za pomocą światła, dźwięku lub specyficznych właściwości pola elektromagnetycznego. Czujniki indukcyjne, to najbardziej powszechne detektory obecności, które są stosowane w wielu gałęziach przemysłu za sprawą swojej skuteczności i pewności działania. Spośród innych modułów pomiarowych wyróżniają się one tym, że są bezkontaktowe i wykrywają ruch przedmiotów ferromagnetycznych, czyli takich, które wykazują własne, spontaniczne działanie magnetyczne (np. stal szlachetna).

Czujnik indukcyjny – zasady działania

Aby zrozumieć, jakie są zasady działania czujnika indukcyjnego, należy najpierw przyjrzeć się jego budowie. Czujnik indukcyjny składa się z oscylatorów, połączonych z cewką, znajdującą się w okolicach czoła urządzenia. Te dwa komponenty stanowią podstawowe elementy budowy czujnika indukcyjnego. Ich zadaniem jest wytwarzanie zmiennego pola magnetycznego, w którym, po zbliżeniu się do niego metalowego przedmiotu, zostanie wyemitowany prąd wirowy. Wytworzenie prądu wirowego wpłynie z kolei na zmianę częstotliwości drgań, generowanych przez oscylator. Zmiana tej częstotliwości ma w następstwie wpływ na kolejny komponent urządzenia, czyli demodulator. Odpowiedni sygnał, odebrany przez demodulator jest następnie przetwarzany do wskazanego przez oprogramowanie standardu i przekierowywany do urządzeń, zajmujących się sterowaniem pracy urządzenia. Poszczególne detektory różnią się między sobą takimi czynnikami, jak pole działania czy dokładność przekazywanych informacji, ponieważ w toku rozwoju technologicznego powstało wiele różnych kombinacji podstawowych detektorów ruchu. Jednak podstawa, jaką stanowią wskazane wyżej komponenty nadal stanowi punkt wyjścia dla wszystkich twórców czujników indukcyjnych, ponieważ jest gwarantem niezawodności i użyteczności tego rodzaju urządzeń. Należy podkreślić, że czynniki te są bardzo ważne w gałęzi gospodarki, jaką jest przemysł.

Gdzie znajdują zastosowanie czujniki indukcyjne?

Zasada działania czujników indukcyjnych pozwala na ich zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w których konieczne jest lokalizowanie poszczególnych urządzeń, którymi chcemy sterować. Wytrzymałość i niezawodność czujników indukcyjnych sprawia, że doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach panujących w halach magazynowych czy otwartych przestrzeniach (np. wilgoć, wiatr, zapylenie czy ujemne temperatury). Wspomniane czynniki nie zaburzają pracy tego rodzaju detektorów obecności, ponieważ w żadnym stopniu nie wpływają na odbieranie bodźców przez urządzenie. Tym samym nie zakłócają więc ani nie utrudniają jego pracy. Warto jednak dodać, że czujniki indukcyjne mają ściśle określony zakres urządzeń, z jakimi mogą współpracować. Są to wspomniane już moduły, zdolne do samodzielnego wytwarzania pola magnetycznego. Oznacza to, że urządzenia, wykonane z materiałów, pozbawionych właściwości magnetycznych nie będą wykrywane przez ten konkretny detektor obecności. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia warto więc zasięgnąć porady ekspertów, zajmujących się dystrybucją wspomnianych modułów, tak by dobrać produkt usprawniający przebieg poszczególnych procesów produkcyjnych.

Czujniki indukcyjne z pewnością zasługują na uwagę podmiotów z branży przemysłowej ze względu na ich niezawodność i uniwersalność. Ich zastosowanie zapewne pozwoli wyeliminować błędy techniczne i awarie wynikające z nieprawidłowej pracy detektora obecności.

źródło: newtech.com.pl – pomiar odległości