LOADING

Type to search

Zdrowie

Lakowanie zębów mlecznych – dlaczego jest ważne?

Share

Rodzice są coraz bardziej świadomi swojej odpowiedzialności za zdrowe uzębienie potomstwa. Niestety, statystyka pokazuje, że w Polsce u około 80% sześcioletnich dzieci diagnozuje się próchnicę zębów. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, ponieważ właśnie w tym wieku wyżynają się pierwsze zęby stałe.

Jeżeli panujący obecnie trend pozostanie niezmienny, połowa 70-latków będzie cierpieć na bezzębie. Z tego powodu warto wdrażać profilaktykę zębów już u maluszków, tak by nie narażać ich na niepotrzebne problemy zdrowotne w przyszłości.

Jak zadbać o uzębienie dzieci?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój próchnicy jest dieta, z której należy wykluczyć cukier dostarczany do organizmu głównie w postaci słodyczy i napojów gazowanych. Dzieci powinny spożywać przede wszystkim produkty pochodzenia naturalnego. Chrupanie twardej marchewki czy jabłka, pozwoli natomiast skutecznie przeciwdziałać wszelkim wadom zgryzu. Z tego powodu dobrze jest podawać maluchom owoce, warzywa, orzechy i ciemne pieczywo wraz ze skórką. Korzystnie działa również nabiał, który pozostawia na zębach ochronny filtr, zapobiegający rozwojowi bakterii próchnicotwórczych. Kluczowe jest także przyzwyczajanie dziecka do codziennego mycia zębów.

Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym

W niektórych szkołach realizowane są programy fluoryzacji zębów. Fluor działa bowiem zbawiennie na szkliwo, ponieważ wzmacnia jego strukturę i zatrzymuje rozwój próchnicy. Malcom trudno będzie jednak samodzielnie nanieść preparat zwłaszcza na trzonowce, znajdujące się w tylnej części jamy ustnej. Z tego powodu warto raz na pół roku wybrać się z dzieckiem do dentysty i polakierować ząbki. Pokrywanie zębów lakierem fluorowym jest przyjemne i bezbolesne, dlatego świetnie pokazuje dziecku, że wizyta u lekarza nie jest niczym strasznym.

Obecnie jednym z najskuteczniejszych działań zapobiegających próchnicy jest jednak lakowanie zębów.

Lakowanie zębów – po co się je wykonuje?

Wielu rodziców zapewne nigdy nie słyszało o zabiegu lakowania zębów. W Polsce jest on jednak refundowany i zalecany przez ministerstwo zdrowia. Próchnica u małych dzieci najczęściej występuje w naturalnych zagłębieniach zębów, które trudno doczyścić ze względu na odkładający się w nich pokarm. Może powodować to miejscowe zakwaszenie, demineralizację i rozwój bakterii. Lakowanie dotyczy najczęściej pierwszych zębów trzonowych, czyli tzw. “szóstek”. Nie zalecane jest przeprowadzanie tego zabiegu później, niż w ciągu trzech miesięcy od wyrżnięcia zęba. W praktyce zawsze można wykonać poszerzone lakowanie, które polega na usunięciu próchnicy wiertłem oraz zalaniu powstałej bruzdy specjalnym materiałem wypełniającym.

Lakowanie zębów – przebieg zabiegu

Dentysta, aby zalakować zęby, musi je najpierw dokładnie oczyścić. Kolejne etapy tego zabiegu to wytrawienie szkliwa, nałożenie materiału i utwardzenie go światłem UV. Całość trwa zazwyczaj około 10 minut i poza ewentualnym znudzeniem nie powoduje żadnych nieprzyjemnych wrażeń u dziecka. Dokładne i poprawne założenie laku wymaga jednak od malucha dużej samodyscypliny. Wypełnienie należy kontrolować w gabinecie dentystycznym najlepiej raz na kwartał.

Dbanie o zdrowy uśmiech dziecka jest inwestycją, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości mniejszymi kosztami leczenia. Pozwoli również uniknąć niepotrzebnego bólu i cieszyć się pięknym uzębieniem przez całe życie.

Inspirowane: bianco.eu.com – stomatolog Wilanów