LOADING

Type to search

Zdrowie

Laserowe usuwanie tatuażu – przebieg zabiegu i przeciwwskazania

Share

Tatuaż zazwyczaj określany jest jako pamiątka na całe życie. Niestety efekty uzyskane w salonie tatuażu niejednokrotnie znacząco odbiegają od naszych oczekiwań. W niektórych przypadkach nieudana grafika na ciele wynika z nadmiernej euforii, która towarzyszy osobom podejmującym tego typu decyzje. Czasami zmiana sytuacji życiowej czy poglądów również sprawia, że tatuaż staje się nieaktualny i niechciany. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się laserowe usuwanie tatuażu. Na czym polega tego typu zabieg? Czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania?

Laserowe usuwanie tatuażu – podstawowe zalecenia

Usuwanie tatuażu musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem skóry. Fragment ciała, na którym znajduje się tatuaż, przez minimum 4 tygodnie powinien być chroniony przed oddziaływaniem promieni UV. Natomiast na tydzień przed planowanym zabiegiem należy dodatkowo zrezygnować z depilacji włosów i różnorodnych peelingów mechanicznych i chemicznych. Bezpośrednio przed laserowym usuwaniem tatuażu konieczne jest usunięcie owłosienia za pomocą jednorazowej maszynki dokładnie w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi.

Po wykonaniu zabiegu laserowego usuwania tatuażu należy unikać natłuszczania i moczenia miejsca, w którym znajduje się grafika. Stanowi to klucz do szybszej regeneracji skóry. Należy również pamiętać, że strupki powstałe w wyniku zabiegu powinny zagoić się same i pod żadnym pozorem nie wolno ich zdrapywać. Kolejną ważną kwestią jest konieczność ograniczenia wysiłku fizycznego, w celu zmniejszenia aktywności gruczołów potowych. Dodatkowo eksponując skórę na światło, należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem minimum 30 SPF.

Przebieg zabiegu laserowego usuwania tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu to zabieg wykonywany przy znieczuleniu miejscowym (np. za pomocą maści z lidokainą). Czas jego trwania oraz ilość niezbędnych sesji w gabinecie medycyny estetycznej uzależniona jest o wielkości, składu chemicznego, gęstości oraz kolorystyki tatuażu czy jego umiejscowienia na ciele. Podczas zabiegu specjalista nakierowuje głowicę lasera na tatuaż. Podczas zabiegu laser emituje krótkie impulsy świetlne o zróżnicowanej długości fali, które wchłaniane są przez poszczególne rodzaje barwników. Laser RevLite czy PicoSure rozbija barwnik w pył, który następnie jest usuwany z organizmu przy pomocy układu immunologicznego. Sam zabieg odczuwalny jest zazwyczaj jako parzenie, kłucie czy szczypanie, dlatego dla pełnego komfortu zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe i chłodny nawiew. Należy podkreślić, że w zależności od wielkości, kolorystyki czy położenia tatuażu oraz tego, czy był wykonywany w warunkach profesjonalnych, niezbędne może okazać się wykonanie serii zabiegów.

Usuwanie tatuażu najczęściej skutkuje delikatnym obrzękiem, zaczerwieniem i podrażnieniem skóry, dlatego specjaliści zazwyczaj zalecają specjalne preparaty przyspieszające gojenie się rany i regenerację skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania tatuażu

Jak już wspomniano, sam zabieg jest szybki i bezpieczny, niemniej jednak powinien być poprzedzony konsultacją z dermatologiem, który oceni ryzyko powikłań i sprawdzi, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania tego typu zabiegu. Wśród przeciwwskazań do wykonania laserowego usuwania tatuażu należy wymienić m.in. świeżą opaleniznę, ciemną karnację, aktywne zakażenia skóry, skłonność do powstawania blizn, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby tkanki łącznej, okres karmienia piersią, okres ciąży, okres miesiączkowania, przyjmowanie niektórych leków, czy też zbyt dużą powierzchnię skóry pokrytą pigmentem.

Współczesne technologie wykorzystywane w dziedzinie laserowego usuwania tatuażu pozwalają na rozbicie barwnika o niemalże każdym kolorze i gęstości. W przypadku tego zabiegu należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry, konsultacji z dermatologiem i przestrzeganiu zaleceń pozabiegowych.

Źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Radom