LOADING

Type to search

Zdrowie

Na czym polega terapia manualna? Jakie są jej główne zalety?

Share

Układ ruchowy każdego człowieka jest narażony na różnego typu dysfunkcje oraz dolegliwości powodujące uporczywy ból, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zastosowanie środków przeciwbólowych nie zawsze przynosi ulgę w cierpieniu. Ponadto farmaceutyki likwidują jedynie objawy, a nie przyczynę problemu. Z tego względu warto udać się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Terapia manualna – skuteczna technika fizjoterapii

Terapia manualna jest jedną z metod fizjoterapeutycznych, która wspomaga redukcję dysfunkcji narządów ruchu. Wykorzystywana jest w leczeniu bólu kręgosłupa, stawów i głowy. Ten rodzaj terapii polecany jest osobom, które borykają się z bólem mięśni oraz stanami napięcia, za które odpowiadają stres oraz zmęczenie. Dodatkowo w trakcie leczenia redukowane są wady postawy, przykurcze oraz drętwienie mięśni i stawów. Co istotne, podczas masażu uciskane są wszystkie tkanki miękkie – nie tylko mięśnie, ale i więzadła, ścięgna, nerwy i skóra.

W terapii manualnej, jak sama nazwa wskazuje, narzędziem wykrywającym oraz niwelującym problem są ręce terapeuty. To dzięki nim specjalista określa przyczynę dolegliwości oraz dopasowuje odpowiednią metodę leczenia. Ważne, by znaleźć źródło problemu, ponieważ od rodzaju schorzenia zależy dobór technik manualnych. W terapii tego rodzaju stosuje się rozciąganie mięśni, ich poizometryczną relaksację, mobilizację bądź uruchomienie zablokowanych stawów. Regularna terapia pozwala na wyeliminowanie dolegliwości bólowych oraz zapobiega ich nawrotom w przyszłości.

Główne zalety terapii manualnej

Można wyróżnić wiele zalet terapii manualnej, dlatego metoda ta cieszy się dużym uznaniem pacjentów i specjalistów. Niezaprzeczalnym atutem tej techniki fizjoterapeutycznej jest jej wysoka skuteczność. Niekiedy efekty są już odczuwalne po pierwszej sesji, a wraz z kolejnymi zabiegami, ból ustępuje. Co istotne, terapia manualna jest bezbolesna, może jedynie powodować lekki dyskomfort. Dodatkowo jest to w pełni naturalna metoda, ponieważ zarówno diagnostyka, jak i leczenie odbywają się za pomocą dłoni. Nie potrzeba do tego żadnego sprzętu medycznego. Poprzez ucisk w odpowiednich miejscach terapeuta stymuluje organizm pacjenta do samodzielnej walki z dolegliwościami. Kolejną zaletą terapii manualnej jest jej bezpieczeństwo. To metoda bezinwazyjna, która nie zagraża zdrowiu, dlatego może z niej skorzystać większość pacjentów.

Wskazania i przeciwskazania do terapii manualnej

Wskazań do skorzystania z tej formy pomocy jest wiele. Są to przede wszystkim bóle kręgosłupa, stawów, głowy, w tym także dokuczliwe migreny. Dodatkowo jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z nerwobólami, drętwieniem kończyn oraz wadami postawy czy stanami napięcia z powodu przemęczenia i stresu. Przeciwskazań do terapii manualnej jest niewiele, są to przede wszystkim złamania, pęknięcia oraz gruźlica kości czy osteoporoza w zaawansowanym stadium. Z tego względu, dla pełnego bezpieczeństwa, przed pierwszym zabiegiem warto skonsultować się ze specjalistą.

Terapia manualna cieszy się coraz większą popularnością oraz uznaniem pacjentów i specjalistów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ pozwala uniknąć długotrwałego leczenia za pomocą środków farmakologicznych, a dodatkowo nie wywołuje przykrych skutków ubocznych. Metoda ta umożliwia nie tylko redukcję dolegliwości bólowych, odprężenie i ogólną poprawę samopoczucia, ale i pozwala uniknąć inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.