LOADING

Type to search

Porady

Naziemne i podziemne zbiorniki na gaz propan – podpowiadamy na co zwracać uwagę przy zakupie

Share

Zakup odpowiedniego zbiornika na gaz propan jest sporą inwestycją, która musi zostać uprzednio dokładnie przemyślana. Zaplanowanie zakupu zbiornika jest ważne nie tylko ze względu na jego cenę, ale również na bezpieczeństwo. W tym celu obowiązkowe jest zachowanie określonych odległości zbiornika od budynku i to najczęściej determinuje wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym.

Zbiorniki na gaz propan

Zbiorniki na gaz propan oprócz tego, że mogą zostać kupione przez klientów jako zbiorniki nowe lub zbiorniki używane, dostępne są też w opcji naziemnej oraz podziemnej. Najczęściej wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami jest podyktowany ilością miejsca dostępną na posesji oraz estetyką. Wiąże się to z tym, że ulokowanie zbiornika na gaz na posesji jest obostrzone pewnymi wymogami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymogi te są podyktowane względami bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Instalacje na gaz propan i same zbiorniki na gaz są z reguły bardzo bezpieczne. Ponadto dzięki okresowym przeglądom zachowują pełną funkcjonalność i szczelność. Jednak przepisy te zostały wprowadzone, aby wyeliminować jakiekolwiek, nawet potencjalne ryzyko niebezpieczeństwa.

Naziemne zbiorniki na gaz propan

Naziemne zbiorniki na gaz propan mają wiele pozytywów. Przede wszystkim są znacznie łatwiejsze w zamontowaniu i ulokowaniu na działce. Oprócz tego, w razie potrzeby wykonania okresowej kontroli, dostęp do zbiornika naziemnego jest szczególnie łatwy i nieograniczony w żaden sposób. Jedyne przygotowanie jakie jest niezbędne, to ustawienie betonowej płyty, która wyrówna teren i pozwoli bezpiecznie postawić zbiornik naziemny. Podczas wybierania odpowiedniego miejsca pod zbiornik na gaz propan należy pamiętać, że musi zostać zapewniony swobodny dojazd do niego, aby tankowanie nie było utrudnione. Niestety zbiornik naziemny jest całkowicie odkryty i dobrze widoczny a przez to może oszpecić działkę.

Odległości jakie należy zachować w przypadku instalacji naziemnego zbiornika na gaz kształtują się następująco. Dla zbiornika o pojemności do 3 m3 należy zachować odległość co najmniej 3 metrów od budynku mieszkalnego. Natomiast naziemny zbiornik na gaz o pojemności maksymalnie 5 m3 musi zachować odległość 5 metrów. Dla zbiornika o pojemności  do 7 m3 limit odległości wynosi 7,5 metrów.

Podziemne zbiorniki na gaz propan

Podziemny zbiornik na gaz propan w zasadzie posiada jedną wadę. Trzeba go zakopać pod ziemią. Wymaga to wykopania sporego dołu, aby zbiornik na gaz bez problemu się w nim zmieścił. Jednak to, co dla jednych jest wadą, dla innych może być największą zaletą. Dzięki zakopaniu zbiornika na gaz propan pod ziemią staje się on niemal zupełnie niewidoczny. Dodatkowo na jego powierzchni można z powodzeniem zasiać trawę lub zasadzić drobne kwiaty. Przez to staje się jeszcze mniej zauważalny. W przypadku podziemnego zbiornika na gaz ponad poziomem gruntu, widoczna jest jedynie armatura służąca do tankowania oraz studzienka. W przypadku zbiorników tego typu również trzeba pamiętać, aby zostały one ulokowane w takiej części działki, by możliwe było dojechanie do nich i uzupełnienie zapasu gazu. Odległości jakie należy zachować w przypadku zbiornika podziemnego są znacznie mniejsze niż w przypadku naziemnego zbiornika na gaz. Odległość od budynków dla zbiornika o pojemności 3 m3 to zaledwie 1 metr. Natomiast dla zbiorników o pojemności do 5 m3 oraz do 10 m3 odległość ta wynosi 3 metry.

Zbiornik podziemny powinien być zlokalizowany co najmniej 0,5 metra od sąsiedniej działki. Ponadto odległość od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych jest taka sama dla zbiorników podziemnych jak i dla zbiorników naziemnych i wynosi 5 metrów. Decydując się na zbiornik podziemny należy uwzględnić obecność wód gruntowych oraz to czy są to wody zlokalizowane płytko czy też głęboko. Niezależnie od tego czy mowa o zbiorniku naziemnym czy też podziemnym, nie mogą one być umieszczone w zagłębieniach terenu.

Źródło: Lpgdirect.pl