LOADING

Type to search

Porady

Programista bez studiów. Dziś każdy może programować

Share

Sektor IT ulega w ostatnich latach niesamowicie dynamicznemu rozwojowi. Dzieje się tak za sprawą przemian rynku, który dąży w kierunku automatyzacji. Z tego powodu programista to niezwykle przyszłościowy zawód, na który przez najbliższe lata będzie ogromne zapotrzebowanie. Maturzyści już w szkole średniej kuszeni są również przez różne studia, na których znajdują się kierunki związane z programowaniem. Czy ukończenie szkoły wyższej jest jednak warunkiem koniecznym, aby znaleźć zatrudnienie w branży IT? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czy każdy może programować?

Wizja ogromnych zarobków sięgających nawet pięciocyfrowych liczb dla programistów z doświadczeniem kusi wielu młodych ludzi do rozpoczęcia nauki programowania w szkole wyższej. Problem polega jednak na tym, że na takie studia często zgłaszają się osoby, których jedynym celem są wspomniane wcześniej zarobki. Nie weryfikują swoich preferencji, uzdolnień, ani tego, czy programowanie mogłoby się im podobać – po prostu zgłaszają się na studia związane z IT, gdyż jest to przyszłościowy zawód.

Z tego powodu wielu absolwentów takich szkół to osoby, które posiadają umiejętności kodowania, jednak nie są na tyle kreatywne, aby stworzyć zarys projektu od podstaw. Wynika to z faktu podejmowania się nauki w szkole wyższej bez pasji do programowania. Takie osoby potrafią tworzyć zaawansowane skrypty, świetnie radzą sobie z pisaniem różnego rodzaju reguł i funkcji, lecz nie są zdolne do tworzenia rozwiązań. Takie umiejętności wykraczają bowiem poza kodowanie samo w sobie.

Z drugiej strony na studiach można zdobyć umiejętności związane z pracą w zespole czy poznać różnego rodzaju sposoby zwinnej realizacji projektów. Prawda jest jednak taka, że w dobie internetu wszystkie tego typu informacje dostępne są za pośrednictwem różnego rodzaju kursów, których cena może być nawet kilkunastokrotnie mniejsza niż całego semestru na studiach zaocznych.

Gdzie można uczyć się programowania za darmo?

Warto również wspomnieć, że niedobór programistów w sektorze IT sprawia, że firmy decydują się nawet na organizację tzw. bootcampów, bez wnoszenia ze strony uczestników jakichkolwiek opłat. Tym samym każdy może spróbować swoich sił jako programista, a ci wielu może znaleźć zatrudnienie jako młodszy programista bezpośrednio po takim kursie. Okazuje się, że nawet 95% osób biorących udział w bootcampach podejmuje później pracę w sektorze IT.

Po takim kursie, który bardzo często kończy się otrzymaniem certyfikatu, nie ma się oczywiście umiejętności pozwalających na projektowanie, jednak proces nauki jest kontynuowany już w pracy. Firmy z sektora IT organizują różnego rodzaju szkolenia oraz kursy, a każdy młodszy programista może liczyć na pomoc bardziej doświadczonych członków zespołu.

Darmowe kursy w internecie

Każdy z nas ma dostęp do ogromnej bazy wiedzy, jaką jest internet, na wyciągnięcie ręki. W sieci znajduje się mnóstwo blogów o tematyce programowania, for internetowych, czy tutoriali. Nauka programowania za darmo wymaga większego zaangażowania, lecz jest w pełni możliwa.

Podsumowanie

Najlepszą nauką jest przede wszystkim praktyka. Trzeba dużo pisać, szukać nowych rozwiązań, śledzić różnego rodzaju zmiany w językach programowania i zbierać doświadczenie. Studia nie są koniecznością, aby wystartować w zawodzie programisty, jednak mogą być pewnego rodzaju motywatorem do nauki. W dzisiejszym świecie za sprawą łatwego dostępu do informacji, każdy niezależnie od płci i wieku może nauczyć się programowania i znaleźć zatrudnienie w sektorze IT.

Inspirowane: teamquest.pl – ile zarabia programista