LOADING

Type to search

Ogród

Technologia dostarczająca CO2 uprawie – dlaczego warto?

Share

Jak wiadomo uprawa roślin wiąże się z wieloma czynnościami, które należy wykonywać odpowiednio regularnie, a także z zadbaniem o odpowiednie warunki. Mamy na myśli tutaj nawadnianie roślin, prawidłową wentylację pomieszczenia czy dobrze dopasowane oświetlenie. Należy jednak wspomnieć o ciekawym sposobie na zwiększenie urodzaju upraw, o którym nie wszyscy wiedzą. Otóż warto wykorzystać możliwości, jakie daje technologia dostarczająca roślinom dodatkowej ilości dwutlenku węgla. W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto podjąć ten krok.

Dlaczego dwutlenek węgla jest tak ważny w uprawie roślin?

Dwutlenek węgla występuje naturalnie w powietrzu w stężeniu ok. 0.03 – 0.04%. W przypadku upraw wewnątrz pomieszczeń wartość ta znacznie spada za sprawą zużywaniu dwutlenku węgla przez rośliny, które wykorzystują go w procesie fotosyntezy. Aby zachować odpowiednie stężenie dwutlenku węgla, które wpływa na rozwój oraz efekty uprawy, warto dostarczać tego związku chemicznego przy wykorzystaniu pewnych rozwiązań. Z wielu opinii można wywnioskować, że taki zabieg może przyczynić do nawet 20% większych plonów. Ponadto ich jakość jest o wiele wyższa. Kolejnym argumentem za stosowaniem dwutlenku węgla jest to, że nie da się go przedawkować, powyżej pewnej wartości, rośliny przestają absorbować co2.

Jakie istnieją rozwiązania technologiczne?

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w kwestii dostarczania dodatkowego dwutlenku węgla do upraw jest z pewnością butla CO2. To tradycyjna i sprawdzona metoda polecana przez wielu pasjonatów sztuki uprawy roślin. Butle CO2 wyposażone są bardzo często w zawory bezpieczeństwa oraz regulatory natężenia, dzięki którym możemy kontrolować ilość tego związku.

Można również wykorzystywać tańsze rozwiązanie, jakim są maty generujące CO2. Ich działanie trwa przez około 4 tygodnie i po tym czasie należy je usunąć lub wymienić na nowe. W celu ich uaktywnienia powinno się je codziennie spryskiwać wodą.

Kolejnym rozwiązaniem dostarczającym uprawom niezbędnego dwutlenku węgla są tzw. boostery/generatory CO2, które mogą się od siebie znacznie różnić. Istnieją bowiem boostery w formie specjalnych toreb, butelek, czy pojemników. Ich działanie trwa od 30 dni do nawet 7 miesięcy. W sieci można znaleźć wiele pozytywnych opinii dotyczących ich stosowania w przypadku upraw przeprowadzanych w warunkach domowych.

 O czym należy pamiętać?

Podczas uprawy roślin należy pamiętać w szczególności o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. W przypadku dostarczania dodatkowego dwutlenku węgla ma to o tyle istotne znaczenie, że brak dobrej wentylacji ogranicza pozytywne skutki wykorzystywania tych technologii. Według wielu pasjonatów upraw roślin najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie wężykiem CO2 do górnej części pomieszczenia, tak aby cięższe od powietrza CO2 mogło swobodnie opaść w kierunku roślin.

Inspirowane: Growtent.pl – plantastar