LOADING

Type to search

Ogród

Uprawa hydroponiczna – jakie są jej przewagi nad uprawą glebową?

Share

Większości osób uprawa roślin kojarzy się z sadzeniem ich w ziemi i regularnym podlewaniem. Jest to z pewnością podstawowy sposób zapewnienia roślinom optymalnych warunków do wzrostu. W ten sposób hodowca naśladuje naturę, która z różnych względów musiała przystosować rośliny do funkcjonowania bez wsparcia w postaci nawożenia, przesadzania, zmiany gleb i stałego nawadniania.

Znaczenie gleby w uprawie

Dzięki zapuszczeniu korzeni roślina możne w przyrodzie samodzielnie pobierać związki niezbędne do życia: energię słoneczną, wodę, składniki mineralne zawarte w glebie i dwutlenek węgla, który znajduje się w powietrzu. Elementy te łączą się w procesie fotosyntezy, za sprawą którego powstaje tlen i glukoza. Ziemia ułatwia także przetrwanie niesprzyjających warunków atmosferycznych (wiatru, chłodu czy suszy). Pozwala przetrwać roślinom bez zależności od innego organizmu.

Co się stanie, gdy roślinie zabraknie ziemi?

Kiedy zabierze się glebę roślinom lądowym, jednocześnie zastępując ją innym środowiskiem zapewniającym podobne warunki, jest ona w stanie przetrwać i rozwijać się w naturalnym tempie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ gleba, za wyjątkiem swoim pozytywnych właściwości, może mieć również negatywny wpływ na roślinę, zwłaszcza w warunkach hodowlanych. Ma to szczególny wpływ na okazy długoletnie i bardziej wrażliwe na rodzaj podłoża, na którym są hodowane. Za sprawą technologii i rosnącej wiedzy o mechanizmach funkcjonowania organizmów, opracowano efektowniejszą metodę uprawy roślin – uprawę hydroponiczną.

Jej największą zaletą jest neutralne chemicznie podłoże, które nie wpływa negatywnie na rozwój roślin – to woda wzbogacona o sole mineralne. Można kontrolować ich skład i zmieniać go, żeby poprawiać kondycję upraw.

Jakie rośliny można hodować w ten sposób?

Praktycznie wszystkie. W przeciwieństwie do formy tradycyjnej uprawa hydroponiczna zapobiega infekcjom roślin (zwykle pochodzącym z gleby). Dzięki zastosowaniu wody jako podłoża można również pomóc roślinie zarówno w bezpiecznym, jak i szybszym rozwoju. Kiedy wykształca ona system korzeniowy w glebie, napotyka na opór drobnych ziarenek. Gdy ma to miejsce w wodzie, roślina bez ograniczeń może pozwolić sobie na swobodny rozrost.

Taka uprawa eliminuje również kłopotliwy aspekt przesadzania oraz dobierania gleby, przenoszenia do większych pojemników oraz znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca. W specjalnych zestawach do uprawy hydroponicznej można zapewnić roślinie również pozostałe warunki wymagane do przeprowadzania regularnych procesów fotosyntezy.

Ten sposób uprawiania roślin nie wpływa na wygląd ani właściwości roślin. Sprzyja za to ich wzmocnieniu i opłacalności, ponieważ stały dostęp do wody wzbogaconej w sole mineralne zapobiega przyswajaniu zarodników grzybów, bakterii i wszelkiego rodzaju wirusów wyniszczających roślinę, które dostają się do obiegu przez glebę, infekując korzenie, łodygi, liście i kwiaty.

źródło: growtent.pl – growbox