LOADING

Type to search

Porady

Wyposażenie gastronomiczne w małym bistro

Share

Myśląc o uruchomieniu bistro, powinniśmy zacząć od kilku bardzo istotnych rzeczy. Pierwszą jest oczywiście wskazanie kuchni, jaką będziemy serwować klientom, a kolejną zakup do tego odpowiedniego wyposażenia. Pomocny będzie projekt technologiczny, który wykonany na nasze zlecenie, będzie podstawą do wpisu lokalu gastronomicznego do rejestrów sanepidu.

Oferta sprzętu gastronomicznego jest obecnie tak szeroka, że wystarczy kilka kliknięć na stronach internetowych właściwych sklepów, aby dosłownie za kilka dni otrzymać gotowe wyposażenie wraz z usługą jego montażu.

Podstawowe sprzęty

Kiedy ustalimy już rodzaj kuchni oraz wstępne menu, będziemy wiedzieć, jaki rodzaj sprzętu jest niezbędny. Jeśli zamierzamy otworzyć bistro z tzw. pełną kuchnią, czyli kompletnym procesem przygotowywania potrawy wraz obróbką mięsa czy warzyw, musimy liczyć się z większym nakładem finansowym. Kuchenka, blaty robocze, piece czy obieraki do warzyw to absolutna podstawa. Rodzaj tego sprzętu powinien być dostosowany do sposobów przyrządzania potraw, przewidzianych w recepturach. Warto wspomnieć także o sprzęcie chłodniczo-mroźniczym. Mimo że wszyscy restauratorzy starają się prowadzić kuchnie wyłącznie w oparciu o świeże produkty, powinniśmy rozważyć zakup zamrażarki. Przygotowanie większej ilości konkretnego dania czy proces technologiczny wymagający czasowego zamrożenia danego produktu (np. niektóre owoce morza) będą sytuacjami, w których nawet najmniejszy sprzęt tego rodzaju będzie potrzebny. Mając do dyspozycji kuchnię pełną, musimy zapewnić odpowiednie warunki chłodnicze dla warzyw, mięsa, czy nabiału. Wówczas, oprócz tradycyjnych lodówek, mogą być potrzebne specjalne szafy chłodnicze. Dla potrzeb sanepidu jesteśmy zobowiązani do prowadzenia rejestrów temperatur lodówek i zamrażarek. Nie zapomnijmy zatem o zakupie przeznaczonych do tego celu termometrów.

Wymogi sanitarne

Oprócz elementów służących do przygotowywania potraw musimy mieć na względzie wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Wyposażenie podstawowe w takiej sytuacji to odpowiednia ilość zlewów, z których co najmniej jeden musi być przeznaczony do mycia mięsa, a kolejny do warzyw okopowych. Wymagana będzie także umywalka z przeznaczeniem dla pracowników wraz z dyspenserami mydła w płynie i ręczników papierowych. Jeśli chcemy serwować dania w naczyniach wielorazowego użytku, wówczas niezbędna będzie zmywarka z wyparzarką. Dodatkowy sprzęt niezbędny jest także w sytuacji, gdy planujemy wykorzystywać w kuchni jajka. Musimy zakupić odpowiednie urządzenie, naświetlające promieniami UV jaja zakupione w sklepie. Proces ten pozwala na pozbycie się niebezpiecznych bakterii m.in. salmonelli. Tylko tak przygotowane jaja mogą być użyte w kuchni. Można oczywiście kupować jajka z certyfikatem dezynfekcji, która została przeprowadzona przez producenta, są one jednak znacznie droższe.

Bardzo istotny jest także właściwy dobór desek do krojenia, które są elementami systemu bezpieczeństwa HACCP. Określa on m.in. kolory desek przeznaczonych do wykorzystania w kuchni. Zielone deski używane są do warzyw i owoców, czerwone do surowego mięsa, brązowe do wędlin i mięsa poddanego już obróbce cieplnej, białe do nabiału, a niebieskie do ryb. Zakup odpowiedniej ilości konkretnych desek będzie niezbędny, aby spełnić rygorystyczne wymogi sanitarne.

Uruchomienie nawet małego bistro wymaga zakupu i instalacji szeregu przedmiotów, które muszą znaleźć się w lokalu. Warto zacząć od wykonania projektu ciągu technologicznego, który określi umiejscowienie i ilość potrzebnego wyposażenia np. zlewów, umywalek czy zmywarek. Dobrze jest skorzystać także z profesjonalnej porady osób, które specjalizują się w tematyce higieniczno-sanitarnej. Zagwarantuje to bezproblemowe przejście wszelkich kontroli i odbioru lokalu.