LOADING

Type to search

Technologia i motoryzacja

3 sygnały świadczące o konieczności wymiany baterii w telefonie

Share

Ciągle musisz pamiętać o tym, żeby mieć przy sobie ładowarkę, bo Twój telefon rozładowuje się zaskakująco szybko? Jest to jeden z sygnałów, które świadczą o konieczności wymiany baterii. Sprawdź, co jeszcze może być znakiem, że czas udać się do serwisu telefonów.

Poznaj najczęstsze sygnały świadczące o konieczności wymiany baterii w telefonie

Każda bateria ma swój cykl działania – jeden cykl liczy się od rozładowania telefonu (do zera) do naładowania (do 100%). Obecnie uważa się, że bateria traci właściwości po trzystu cyklach ładowania. Po tym czasie jej żywotność jest mniejsza, ale nie ma reguły mówiącej o tym o ile. Zależy to m.in. od tego, jak użytkujesz telefon.

Po czym poznać, że konieczna jest naprawa telefonu i wymiana baterii? Oto 3 najczęstsze sygnały:

  • szybkie rozładowywanie się telefonu,
  • nagrzewanie się podczas użytkowania,
  • wolniejsze uruchamianie się aplikacji (choć wpływ na to ma również procesor, a także ilość wolnej pamięci).

Oprócz tego zwróć uwagę na nagłe wyłączanie się telefonu (m.in. na mrozie, podczas intensywnego użytkowania), a także gorsze działanie głośnika i lampy błyskowej. To kolejne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że czas udać się do serwisu telefonów i wymienić baterię.

Jest jeszcze jeden bardzo niepokojący sygnał, którego nie powinieneś lekceważyć. To puchnięcie baterii, które objawia się m.in. odklejaniem klapki. Może doprowadzić to do trwałego uszkodzenia wyświetlacza. W skrajnych przypadkach bateria może ulec samozapłonowi. Dlatego, gdy zauważysz, że bateria puchnie, nie zwlekaj z wymianą, ponieważ jest to zagrożenie nie tylko dla telefonu, ale i Twojego bezpieczeństwa.

Czy możesz sam wymienić baterię?

Być może zastanawiasz się, czy możesz sam rozwiązać problem z baterią, czy jednak konieczne będzie znalezienie profesjonalnego serwisu. W internecie dostępnych jest wiele filmików z instrukcją wymiany baterii. Jednak, jeśli nigdy tego nie robiłeś lepiej zgłosić się po pomoc do specjalistów. Tym bardziej że samodzielna naprawa tylko z pozoru wydaje się prosta. Kiedyś była mniej skomplikowana, jednak teraz konieczne jest umiejętne zdjęcie klapki telefonu, a nawet odklejenie wyświetlacza. Dlatego ryzyko niepowodzenia takiej operacji (szczególnie bez odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia) jest większe.

Po pierwsze do naprawy telefonu potrzebujesz specjalnego sprzętu. Pamiętaj jednak, że jeśli nawet zainwestujesz w jego zakup, możesz uszkodzić telefon. W takiej sytuacji nie będziesz mógł go naprawić w ramach gwarancji, co narazi Cię na kolejne koszty.

Poza tym, w przypadku iPhone’a powinieneś liczyć się z tym, że nie kupisz oryginalnej baterii od firmy Apple. Części wymienne są niedostępne dla klientów indywidualnych.

Pewnie nurtuje Cię również pytanie o cenę takiej naprawy. W zależności od różnych czynników (m.in. miasta, modelu telefonu) waha się ona w granicach 40-150 zł. Do tego musisz doliczyć cenę nowej baterii, która wynosi około 100 zł. Jak widzisz, koszty naprawy są stosunkowo niewielkie doliczając do tego ryzyko związane z samodzielną wymianą baterii.