LOADING

Type to search

Finanse Porady

5 korzyści outsourcingu księgowości

Share

Outsourcing księgowości to usługa, która wspiera przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju firmy dając różnorodne korzyści. Jest świetną alternatywą dla tworzenia wewnętrznego działu księgowego, a wiele przedsiębiorstw pomimo poszerzania swojej działalności nie rezygnuje ze zlecania prowadzenia księgowości do zewnętrznego biura. Poniżej przedstawiamy 5 korzyści, które wynikają z outsourcingu księgowości.

Niższe koszty w porównaniu z prowadzeniem własnego działu

Outsourcing księgowości to korzyść w postaci mniejszych kosztów w porównaniu z prowadzeniem własnej wewnętrznej komórki księgowej. Według danych statystycznych takie rozwiązanie pozwala na nawet 50% oszczędności względem prowadzenia księgowości wewnętrznej.

Warto bowiem pamiętać, że poza pensjami pracowniczymi, pracodawca musi również stworzyć odpowiedni system premiowania, czy liczyć się z kosztami związanymi z urlopami pracowników. W przypadku outsourcingu księgowości nie trzeba martwić się o żadną z tych rzeczy, gdyż organizacja kadrowo-płacowa leży po stronie biura rachunkowego. Odchodzą również koszty związane z rekrutacją.

Przedsiębiorca korzystający z outsourcingu księgowości ponosi stałe, ujednolicone koszty. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia procedurę budżetowanie, a wydatki na księgowość zewnętrzną można wliczyć w koszty prowadzenia działalności.

Brak konieczności zakupu specjalistycznego oprogramowania i sprzętu

Dzięki korzystaniu z usług księgowości firmy zewnętrznej, przedsiębiorca nie musi poświęcać cennego czasu na poszukiwanie rozwiązań technicznych dla działu księgowego. Zakup specjalistycznego oprogramowania może być zbyt dużym kosztem w szczególności dla firm dopiero wchodzących na rynek. Ponadto, przy outsourcingu księgowości odchodzą wydatki związane z zakupem komputerów, urządzeń, czy mebli biurowych.

Mniej dokumentów w firmie i oszczędność czasu

Warto pamiętać, że prowadzenie księgowości wewnętrznej wiąże się z koniecznością zapewnienia przestrzeni na różnego rodzaju dokumentów oraz ich organizację. Ponadto wymaga poświęcania przez przedsiębiorcę czasu na nadzorowanie pracy księgowych, co również może przekładać się na mniejsze zaangażowanie w sprawy istotne np. pozyskiwania nowych klientów. Outsourcing księgowości odciąża przedsiębiorcę z tych obowiązków dając przestrzeń na działalności podstawowej.

Doświadczenie i wiedza

Biura księgowe posiadają bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu księgowości firm o różnych rozmiarach i formach działalności. Działając od wielu lat na rynku, potrafią maksymalnie zoptymalizować procesy zachodzące w firmie i świetnie radzą sobie z różnego rodzaju kryzysami.

Firma wyspecjalizowana w usługach księgowych zatrudnia wyłącznie przeszkolonych pracowników o odpowiednich kompetencjach. Dział HR biura księgowego posiada doświadczenie w poszukiwaniu takich osób, dlatego firmy korzystające z outsourcingu księgowości są odciążone z tego obowiązku.

Warto również pamiętać, że dzięki wiedzy osób pracujących w biurze księgowym, przedsiębiorca może uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości związane z rachunkowością.

Przejęcie odpowiedzialności i ryzyka przez biuro księgowe

Outsourcing księgowości pozwala na przejęcie ryzyka i odpowiedzialności związanego z różnymi błędami księgowymi na biuro. Poprzez bogate doświadczenie i zatrudnienie specjalistów, takie firmy mogą w znacznym stopniu uniknąć takich sytuacji.

Korzystają również z licznych systemów zabezpieczeń, gdyż muszą spełnić wszystkie wymogi dotyczące poufnych informacji. Dzięki outsourcingowi księgowości przedsiębiorca zyskuje pewność, że wszystkie dane firmowe są przechowywane i przetwarzane w sposób bezpieczny.

Źródło: www.mddp-outsourcing.pl – outsourcing kadr