LOADING

Type to search

Zdrowie

ABC zdrowia intymnego kobiety po porodzie

Share

Ciąża i poród to wyjątkowe wydarzenia w życiu każdej kobiety. Niestety po urodzeniu dziecka organizm młodej mamy jest osłabiony i potrzebuje około 6-8 tygodni, by powrócić do formy i równowagi. Prawidłowe dbanie o zdrowie intymne w okresie połogu i karmienia piersią jest bardzo ważne, ponieważ pozwala uniknąć infekcji i znacząco skrócić czas potrzeby do odzyskania pełni zdrowia.

Ryzyko wystąpienia infekcji

Do najczęściej występujących dolegliwości poporodowych zaliczyć należy ból krocza po nacięciu, pojawianie się trudności z oddawaniem moczu, pojawianie się skurczów macicy, a także stanów zapalnych śluzówki macicy. Cześć objawów ustępuje samodzielnie, inne wymagają zastosowania środków farmakologicznych. Pojawianie się infekcji intymnych w okresie połogu jest zazwyczaj związane ze spadkiem poziomu estrogenów odpowiedzialnych za wytwarzanie śluzu w pochwie, stanowiącego barierę chroniącą przed przenikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Zmiany hormonalne wywołują suchość pochwy po porodzie, objawiającą się swędzeniem, pieczeniem, bólem i dyskomfortem w okolicach intymnych. Nieleczone infekcje mogą doprowadzić do pojawienia się groźnych powikłań, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Jak dbać o miejsca intymne w czasie i po połogu?

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych. Szczególnie istotne jest przestrzeganie zasad dotyczących higieny. W okresie połogu trzeba pamiętać o regularnej wymianie podpasek i podkładów higienicznych, a także podmywaniu krocza pod strumieniem bieżącej wody. Krocze należy myć w kierunku od pochwy do odbytu, a następnie delikatnie osuszyć jednorazowymi ręcznikami papierowymi. Zalecane jest stosowanie płynów do higieny intymnej o działaniu antyseptycznym, a także korzystanie z przewiewnej bawełnianej bielizny i odzieży. W przypadku pojawienia się swędzenia lub pieczenia, czyli objawów świadczących o suchości okolic intymnych, warto sięgnąć tabletki nawilżające pochwę. Preparaty dostępne w sprzedaży zawierają w swym składzie kwas hialuronowy, kwas mlekowy lub glikogen.

Szybka regeneracja okolic intymnych

Wysokiej jakości preparaty nie zawierają hormonów ani żadnych szkodliwych substancji. Ich regularne stosowanie przyczynia się szybszej regeneracji i lepszego nawilżenia błony śluzowej. Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy stanowiący składnik aktywny nowoczesnych produktów wiąże się z naturalną wydzieliną wytwarzaną przez organizm kobiety, tworząc swego rodzaju żelową powłokę, stanowiącą barierę dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Odpowiednie nawilżenie ścian pochwy sprzyja aktywacji mechanizmów odpowiedzialnych za obronę i regenerację organizmu. Takie działanie wykazują również produkty na bazie kwasu mlekowego oraz glikogenu. Warto pamiętać, że istotny wpływ na zdrowie intymne ma także prowadzony styl życia. Bardzo często młoda mama po porodzie całkowicie poświęca się swemu dziecku, odkładając własne potrzeby na bok. Niestety przewlekłe napięcie, zmęczenie i stres to czynniki, które negatywnie wpływają na stan zdrowia oraz znacząco wydłużają czas potrzebny do regeneracji.

Podsumowanie

Połóg to niełatwy czas w życiu kobiety. Przestrzeganie podstawowych zasad zdrowia intymnego po porodzie pozwala uniknąć przewlekłych infekcji i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Stosowanie odpowiednich preparatów, prowadzenie zdrowego trybu życia opartego na zbilansowanej diecie oraz aktywności fizycznej przyspiesza regenerację fizyczną i psychiczną organizmu. Dzięki temu młoda mama może w pełni cieszyć się swym macierzyństwem.