LOADING

Type to search

Ogród

Aranżacja przydomowego ogrodu. Na co zwrócić uwagę?

Share

Kupując dom z ogrodem, pojawia się wiele interesujących możliwości. Ogród pozwala na wypoczynek w rodzinny gronie. Miejsce idealne do zabawy dla dzieci czy też na spotkania ze znajomymi. Należy jednak bardzo starannie podejść do tworzenia, aranżowania przestrzeni ogrodowej. Co ma znaczenie? Na co należy zwrócić uwagę przy urządzaniu ogrodu?

Powierzchnia ogrodu i dopasowanie do niej własnej koncepcji

Projektowanie ogrodu zaczyna się oczywiście od wzięcia pod uwagę jego powierzchni. To ona determinuje możliwości aranżacyjne. Na małej powierzchni trudno będzie sadzić drzewa, postawić duży basen. Duże powierzchnie to praktycznie multum możliwości projektowych, oczywiście na podstawie posiadanego budżetu.

Koncepcje wykorzystania ogrodu tworzy się pod własne potrzeby. Ten, kto planuje spędzać w ogrodzie wiele czasu z rodziną, posiada dzieci, powinien mieć na uwadze ograniczenie sadzenia dużych krzaków, bujnej roślinności, a skupić się na urządzenia rekreacyjnych dla najmłodszych. Osoby, które raczej nie potrafią dbać o roślinny, planują na większości obszaru trawę. Łatwo ja pielęgnować, nie zajmuje to zbyt wiele czasu.

Chcąc zyskać prywatność, warto zainwestować w odpowiednią roślinność i nasadzić ją wzdłuż płotu. Ważne jednak, aby sadzona roślinność pasowała choćby do architektury domu oraz okolicy.

Samodzielne projektowanie czy współpraca z architektem terenów zielonych?

Dylemat, który powinien się pojawić w momencie, kiedy powierzchnia ogrodu jest naprawdę spora. Wtedy warto uzyskać profesjonalne porady oraz pomoce przy sadzeniu różnego rodzaju roślinności, przy jej umiejętnym rozłożeniu na terenie całego ogrodu. Małe ogrody, które ograniczają możliwości aranżacyjne, można samodzielnie przygotować. Ważne jednak, aby w przypadku sadzenia roślin, dokładnie sprawdzić, w jakich warunkach najlepiej się rozwijają.

Czy stać nas na realizację określonych projektów ogrodów?

Projekt ogrodu może być idealny w każdym względzie. Jednak czy właściciel podoła wydatkom. Wybór odpowiednich rodzajów roślinności może być kosztowny tak jak późniejsze wydatki związane z pielęgnacją. Zakup określonej małej architektury ogrodowej, z najlepszych materiałów, generować będzie również spore wydatki. Do tego montaż np. oświetlenia. Wszystko generuje koszty. Dlatego oprócz projektu ogrodu, warto mieć dokładny budżet całej realizacji.