LOADING

Type to search

Porady

Budujesz dom? Pomyśl o schodach wewnętrznych!

Share

Budujesz dom i zastanawiasz się, jakie schody wewnętrzne zaprojektować, aby cieszyły oko i były bezpieczne dla Twoich bliskich? A może masz już pomysł, ale nie wiesz, która z opcji będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Bez względu na to, czy myślisz o dużym domu jednorodzinnym z piętrem, czy domu z poddaszem, musisz pamiętać, że wiele zależy od nie tylko od naszego gustu, ale i ilości miejsca, które planujesz lub możesz przeznaczyć na swoje schody. Możliwości jest wiele – my przedstawimy Ci klika z nich!

Schody jednobiegowe

Schody wewnętrzne jednobiegowe to jedno z częstych rozwiązań, na które decydują się właściciele domów jednorodzinnych. Jest to też najłatwiejszy do wykonania typ schodów. Musimy jednak pamiętać, że wbrew pozorom schody jednobiegowe zabierają stosunkowo dużo miejsca, dlatego nie nadają się do niewielkich pomieszczeń, nawet w dużych domach. Ważne też, aby schody wewnętrzne tego typu łączyły ze sobą tylko niskie kondygnacje – schody jednobiegowe nie posiadają spocznika, dlatego wkomponowane w architekturę domu o wyższych kondygnacjach mogłyby być uciążliwe podczas wchodzenia na górę. Schody jednobiegowe wewnętrzne powinny też mieć nieparzystą liczbę stopni – ze względów ergonomicznych większość ludzi rozpoczyna wchodzenie i schodzenie prawą nogą, dlatego dzięki zastosowaniu nieparzystej liczby stopni unikniemy nieprzyjemnego stąpnięcia i dyskomfortu podczas użytkowania schodów.

Stopnie schodów jednobiegowych wewnętrznych są równej szerokości, a sama konstrukcja jest dość prosta w budowie, dlatego schody tego typu bardzo łatwo wykończyć właściwie każdym materiałem. Problemu nie stanowi także dobór odpowiednich balustrad – schody mają jeden bieg, dlatego łatwo tutaj o zadowalający nas projekt. Z tego też względu możemy korzystać z gotowych elementów, bez konieczności przygotowywania ich na wymiar, co powoduje, że wykonanie schodów jednobiegowych w porównaniu do innych ich rodzajów należy do najtańszych.

Schody z jednym zabiegiem

Schody wewnętrzne zabiegowe zajmują małą powierzchnię, ale są dość skomplikowane i mogą być niewygodne. Jest to typ schodów, który rozpoczyna się kilkoma stopniami zabiegowymi – ich większa część tworzy bieg prosty. Stopnie schodów zabiegowych zajmują właściwie tyle samo miejsca co schody jednobiegowe, ale prostopadłe umieszczenie podestu wejściowego pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Ze względu na niejednakową szerokość stopni (spocznik zastępuje stopnie o zmiennej szerokości) schody zabiegowe są mniej wygodne przy wchodzeniu. Trudniej jest też je wykończyć.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Schody wewnętrzne dwubiegowe to rodzaj schodów, w których górny bieg jest usytuowany równolegle do dolnego. Pomiędzy dwoma biegami umieszczony jest spocznik o szerokości równej szerokości klatki schodowej. Stopnie schodów są równej szerokości. Dzięki temu schody dwubiegowe, choć zajmujące dużo więcej miejsca niż schody jednobiegowe, są od nich dużo przyjemniejsze w użytkowaniu. Są zatem dobrym rozwiązaniem zarówno w przestrzeni otwartej, jak i tej zamkniętej ścianami, polecane są też w domach, w których ze schodów korzystają osoby starsze oraz dzieci.

Ze względu na konstrukcję schody dwubiegowe nie wymagają szczególnych zabiegów i bardzo łatwo je wykończyć – nie różnią się pod tym względem od schodów wewnętrznych jednobiegowych.

Schody trójbiegowe

Schody wewnętrzne trójbiegowe dzięki trzem krótkim biegom oraz dwóm spocznikom są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Niestety, zabierają przy tym dużo miejsca. Możemy je stosować w dużych dwukondygnacyjnych domach lub tych z półpiętrem. Mogą stanowić ozdobę przestronnych salonów i nadawać reprezentacyjny charakter dużym, otwartym przestrzeniom.

W przypadku schodów trójbiegowych nie będziemy mieli problemu z wykończeniem – jedynym minusem może być cena materiału, która wzrasta wraz ze wzrostem liczby elementów schodów.

Schody spiralne

Schody wewnętrzne spiralne dobrze sprawdzą się przede wszystkim w małych domach lub pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na klasyczne schody. Bieg schodów kręconych wpisany jest w koło, a ich stopnie maja kształt klinów, które są umocowane w centralnym słupie lub w ścianie nośnej otaczającej schody. Niestety, schody spiralne są dość strome i wąskie, dlatego lepiej jest stosować je tam, gdzie nie będzie wymagane częste korzystanie z nich. Nie nadają się też do częstego użytkowania przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową i dzieci, trudno także wnieść po nich duże i ciężkie przedmioty. Są za to stosunkowo niedrogie i można je zamontować już po wykończeniu domu.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne