Czy u dzieci przeprowadza się leczenie kanałowe zębów?
Share
Leczenie kanałowe to często ważny i potrzebny zabieg, który pozwala uchronić ząb przed koniecznością jego ekstrakcji. Większość osób odwiedzających gabinet stomatologiczny obawia się konieczności przeprowadzenia tego zabiegu, ponieważ boją się ewentualnego bólu. Wielu rodziców zastanawia się również, czy u dzieci wykonuje się leczenie kanałowe zębów? Czy jest to bezpieczne?
Na czym polega leczenie kanałowe zęba?
Na początek dentysta zleca RTG bolącego zęba i gdy zdjęcie jest gotowe, ocenia szkody. Jeśli są ku temu wskazania, lekarz zachęca pacjenta do wyrażenia zgody na zabieg leczenia kanałowego.
Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba, z jego kanałów oraz komory. Następnie opracowane kanały zostają zdezynfekowane i wypełnia się je właściwym materiałem, który zapobiega powtórnemu rozwojowi bakterii.
W dzisiejszych czasach przeprowadzenie zabiegu jest całkowicie bezbolesne i często całe leczenie można wykonać nawet w czasie trwania jednej wizyty.
Leczenie kanałowe u dzieci
Leczenie kanałowe zębów dziecka może przysparzać lekarzowi dentyście wielu kłopotów. Większość małych pacjentów trudno znosi dłuższy czas na fotelu dentystycznym, nierzadko okazując zniecierpliwienie. Kolejnym problemem jest budowa zęba u dzieci. Zęby dziecka są nieco szersze od zębów dorosłych, mają dużo miazgi oraz zakrzywione kanały. Dentysta dla dzieci musi więc wykazać się sporymi umiejętnościami i dobrym podejściem do małego pacjenta.
Brak leczenia zębów mlecznych – konsekwencje
Większość rodziców uważa, że nie warto leczyć zębów mlecznych, ponieważ w końcu same wypadną. Wielu podkreśla tutaj kwestię cen zabiegów. Warto pamiętać o tym, że nieleczone zęby mleczne mogą skutkować:
- bólem i rozwojem nadwrażliwości zębów
- próchnicą,
- ropniami,
- chorobą odogniskową (dostaniem się bakterii do krwi i ich przemieszczanie się do innych narządów),
- wadami zgryzu.
Przeciwwskazania do leczenia kanałowego u dzieci
Zasadniczym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są poważne choroby serca. Stwarza to ryzyko wystąpienia zapalenia wsierdzia. Przeszkodą jest także występowanie u dziecka zaburzeń gojenia, przewlekły stan zapalny w tkankach okołozębowych, choroby stawów, nerek oraz obniżona odporność.
Podsumowanie
Leczenie kanałowe jest zazwyczaj jedyną możliwością, by uratować ząb objęty głęboką próchnicą. Zabieg ten przeprowadza się również u dzieci. Stomatologia dziecięca jest dziś bardzo zaawansowana i wykonanie zabiegu leczenia kanałowego jest całkowicie bezpieczne dla małych pacjentów.