Czy w czasach pandemii trudniej jest wziąć kredyt?
Share
Zaciągnięcie kredytu w czasach pandemii rodzi pytanie, czy wystąpią jakieś trudności. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który działa sprawnie i posiada doświadczenie. Czy trudniej jest zaciągnąć kredyt w czasach pandemii? O czym warto pamiętać? Czego dotyczy zdolność kredytowa?
Kredyt w czasach koronawirusa
Na początku epidemii niektóre banki ogłosiły znacznie większe wymagania dotyczące wkładu własnego. Wzrósł on nawet do 30-40%, co stanowi spore wyzwanie dla kredytobiorców. Aktualnie jednak większość placówek bankowych powróciła do dawnych zasad sprzed pandemii. Pamiętajmy jednak o tym, że w niektórych sytuacjach wymagany jest większy wkład własny. Dotyczy to głównie tego, że:
- nie jesteśmy klientami wewnętrznymi danego banku,
- zaciągamy trzeci lub czwarty kredyt hipoteczny,
- kupujemy nieruchomość o powierzchni większej niż 85m2,
- naszym źródłem dochodu jest działalność prowadzona przez okres krótszy niż dwa lata.
- Należy się natomiast liczyć, że w pewnych szczególnych sytuacjach część banków będzie wymagało większego wkładu własnego niż przed okresem pandemii.
Umowa o pracę i umowa o dzieło a kredyt
Jeśli chodzi o umowę o pracę, większość banków akceptuje ten rodzaj zatrudnienia, w tym także umowę na czas określony. W czasach pandemii nadal możliwe jest zaciągnięcie zobowiązania przez osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Nie zapominajmy, że najczęściej wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Niektóre banki uzależniają akceptację dochodu od branży, inne nie zaakceptują takiej formy zatrudnienia, a jeszcze inne zaakceptują ją wprost.
Zdolność kredytowa w czasach pandemii
Banki z reguły nie obniżają systemowo zdolności kredytowej klientów przez pandemię. Co ciekawe, jeśli bank zaakceptuje źródło dochodu, zdolność możemy być liczona nawet lepiej niż przed epidemią. Wynika to z niskich stóp procentowych i niskiego oprocentowania. Jedynie kilka placówek zdecydowało się na zmniejszenie zdolności kredytowej odbiorców. W tym przypadku pomocne jest zasięgnięcie porady doradcy kredytowego, który wskaże nam, jak zwiększyć zdolność i dobierze najlepszą ofertę zgodną z naszymi oczekiwaniami.
Czy trudniej jest uzyskać kredyt?
Odpowiadając na to pytanie, warto mieć na względzie, że wiele zależy od danego banku. Jeśli podwyższył on wymogi co do wkładu własnego lub nie zaakceptował źródła dochodu, wtedy z pewnością trudniej jest zaciągnąć kredyt. Ogólnie rzecz ujmując, w przypadku całego rynku raczej produkty finansowe działają podobnie, jak przed epidemią.