LOADING

Type to search

Ogród Porady

Czym są i kiedy korzystać ze studzienek drenażowych?

Share

Zarówno nadmiar jak i niedobór wody w przydomowym ogrodzie czy na działce, może być przyczyną powstania komplikacji, które szczególnie niekorzystnie odbiją się na kondycji roślin. W pierwszym przypadku woda powoduje gnicie systemów korzeniowych i sprawia, że ogród staje się mniej atrakcyjny. Jeśli zaś mamy do czynienia z brakiem należytego nawadniania, uprawiane rośliny będą usychać.

Systemy drenażowe

Coraz bardziej popularne stają się podziemne systemy drenażowe, które umożliwiają prowadzenie odpowiedniej gospodarki wodnej w ogrodzie. Z jednej strony pozwalają na odprowadzenie nadmiaru wody, a z drugiej jej gromadzenie i wykorzystywanie w bezdeszczowych okresach. Montaż takiego systemu jest prosty i niedrogi, a w jego skład wchodzi kilka elementów:

  • Wpusty deszczowe lub sączki.
  • Perforowane rury drenarskie – najczęściej są to rury perforowane z tworzyw sztucznych o średnicy 80-100 mm, które są przeznaczone głównie do gruntów piaszczystych. Rury łączy się na złączki, a ze studzienkami – na złączki i uszczelki.
  • Studzienki drenarskie – Ich wysokość wynosi zwykle 1-2 m.
  • Zbiorniki na wodę.

Warto zaznaczyć, że prawidłowo wykonany drenaż ustrzeże nie tylko nasz ogród, ale też zabezpieczy przed zalewaniem piwnic lub zawilgoceniem fundamentów domu.

Zalety studzienek

Nawet najlepiej zabezpieczone rury drenarskie są podatne (ze względu na to, że pracują pod ziemią) na zanieczyszczenia powstałe na skutek oddziaływania błota i mułu. Gromadzenie się osadów powoduje zmniejszanie wydajności systemu, co może spowodować, że po kilku latach układ przestanie działać.

Właśnie w celu przeciwdziałania takim negatywnym sytuacjom stosuje się studzienki drenarskie. Ich funkcja jest dwojaka. Po pierwsze są miejscem, w którym bez problemu mogą gromadzić się osady. Po drugie umożliwiają dostęp do najważniejszych elementów systemu. Studzienka jest łatwo dostępna, dzięki czemu nie ma problemów z jej czyszczeniem.

Kryteria wyboru studzienek

Przy wyborze studzienki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim  materiał, z którego wykonana jest studzienka, musi być wytrzymały. Świetnym rozwiązaniem są elementy wykonane z polietylenu, ponieważ są niezwykłe trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, polietylen zapewnia szczelność oraz jest odporny na korozje i działanie substancji chemicznych.

Kolejną ważną cechą, jaką powinna posiadać nasza studzienka jest możliwość łatwej konserwacji. Aby zapewnić sobie wygodny dostęp do studzienki, należy wybrać odpowiednio duży model, pozwalający na szybkie i nieskomplikowane czyszczenie. Przynajmniej raz w roku powinniśmy sprawdzić studzienki, wybierając z dna nagromadzony w nich piasek i muł. Raz na dwa, trzy lata zaleca się też przepłukanie drenażu wodą pod ciśnieniem.

Zestaw wodomierzowy powinien być umieszczony w dolnej części studni, co zapobiegnie zamarzaniu nawet przy temperaturach zewnętrznych do -30°C. Studzienki w trawniku wystarczy przykryć lekką pokrywą z tworzyw sztucznych, ale jeśli będzie się po nich chodzić – lepiej zakończyć je stożkiem betonowym z pokrywą.

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie konkretnego rozwiązania należy zlecić też analizę warunków gruntowo-wodnych panujących na działce czy w ogrodzie.