LOADING

Type to search

Porady Technologia i motoryzacja

Czym się charakteryzują i jak działają złączki zaciskowe HoMatic?

Share

Złączki zaciskowe HoMatic to sterowane ciśnieniem elementy, które stosuje się w układach automatyki przemysłowej oraz urządzeniach do przesyłu cieczy i produktów sypkich. Przeważnie spotkać można je w układach, które służą do odpylania bądź odpowietrzania. Ich nieskomplikowana, ale jednocześnie solidna budowa, sprawia, że wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu.

Czym charakteryzują się złączki HoMatic?

Budowa złączek to ich największa zaleta, która stanowi też podstawę ich niezawodności. To dzięki niej mogą one być też wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach i będą bezawaryjne przez długi czas. Złączka zaciskowa składa się z obudowy oraz wkładu współosiowego. Brak dodatkowych napędów znacznie ułatwia konstrukcję.

W jej budowie nie występują także elementy, które mogłyby utrudniać przepływ materiałów i cieczy,  co sprawia, że są wręcz idealne do transportu płynów lub czy zawiesin. Jej budowa zapewnia także, że nie będą występować zastoje, zwężenia czy zatkania. Tuleja charakteryzuje się żywotnością i trwałością.

Sposób działania złączek zaciskowych HoMatic

Giętka tuleja, która znajduje się wewnątrz obudowy, otoczona jest sprężonym powietrzem. Działanie powietrze sprawia, że tuleja staje się owalna, a cały element szczelnie się zaciska, a zawór się zamyka. Otwarcie złączki działa na podobnej zasadzie. Wystarczy spuścić sprężone powietrze, a tuleja wróci do podstawowego kształtu i otworzy złączkę.

By szczelnie zamknąć złączkę powietrze, które jest do niej doprowadzane, musi mieć ciśnienie od 2,0 do 2,5 bara. Warto zaznaczyć, że zalecane jest stosowanie złączek w rurociągach, w których maksymalne ciśnienie to około 4 barów. Zastosowanie ich w przypadku rurociągów o wyższym ciśnieniu może doprowadzić do szybszego zużycia lub nawet uszkodzenia złączek.

Jakie są rodzaje złączek zaciskowych HoMatic?

Na rynku występuje kilka rodzajów złączek, które mają średnicę od 1/8” do 3”. Są one gwintowane w seriach: 00, 10, 20, 30, 40, 60, 70, 80. Dostępne są także złączki kołnierzowe z serii 41 – od DN 50 do DN 150.

Pierwsze złączki wykonywane są przeważnie z tworzywa polioksymetylenowego znanego jako POM, aluminium lub stali nierdzewnej. Drugi rodzaj złączek występuje w wersji ze stopu aluminiom. Tuleję zaś można określić mianem wzmocnionego rękawa, który składa się z kilku warstw, co zwiększa jej trwałość. Wnętrze tulei, które ma styczność z transportowanymi materiałami, wykonywane jest z kauczuku naturalnego, NRL, NR, NRLH, EPDM lub gumy nitrylowej NBR. Zdarza się także, że wykorzystuje się również FPM, CR, CSM.

Niska awaryjność, dobry stosunek jakości do ceny oraz pozostałe zalety złączek zaciskowych HoMatic sprawiają, że są one chętnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Można wykorzystać w transporcie proszków, ziarna, granulatów czy nawet cementu lub piasku. Łącząc je z wysokiej jakości systemem rurowym, można bez problemów transportować wszelkie zawiesiny, nawozy czy surowce płynne bądź sypkie.

Decydując się na złączki zaciskowe HoMatic dzięki swojej prostej budowie, która zapewnia wytrzymałość i długi czas eksploatacji są rozwiązaniem na lata. Będą one świetnym rozwiązaniem dla firm działających w przemyśle rolniczym, tworzyw sztucznych czy budownictwie.

źródło: proorganika.com.pl – złączki rurowe