LOADING

Type to search

Porady

Dlaczego restauracja powinna mieć menedżera?

Share

Prowadzenie restauracji nie należy do łatwych. Każdy biznes wymaga od właściciela masy poświęceń, ale gastronomia rządzi się swoimi dodatkowymi prawami. Wraz z rozwojem lokalu bardzo szybko może się okazać, że zatrudnienie menadżera będzie niezbędne, aby miejsce, które tworzymy funkcjonowało poprawnie i rozwijało się w dobrym kierunku. Jednak czy aby na pewno jest to konieczne? Po czym rozpoznać, że wybraliśmy właściwą osobę na stanowisko menadżera?

Kim jest menadżer gastronomii i co należy do jego obowiązków?

Najprościej mówiąc, menadżer to prawa ręka właściciela – restaurator, który ukończył odpowiedni kurs bądź szkolenie umożliwiające pracę jako menadżer gastronomii. Przede wszystkim jednak jest to osoba mająca ogromne doświadczenie w branży, często taka, która w przeszłości przeszła przez wszystkie szczeble zatrudnienia w restauracji. Zadania menadżera są rozmaite i wymagają biegłości w różnych dziedzinach, a godziny jego pracy zazwyczaj są bardzo nieregularne. Jednym z głównych obowiązków menadżera jest odpowiednie nadzorowanie personelu. Musi to być więc osoba cechująca się niezwykłą charyzmą, ale także wyrozumiałością i doskonałą organizacją pracy. Wszelkie wewnętrzne konflikty, czuwanie nad grafikiem, a nawet pozyskiwanie oraz szkolenie nowych pracowników – to tyko część ciężaru, który spoczywa na barkach menadżera gastronomii. Do jego obowiązków należy także właściwe reprezentowanie restauracji, dbanie o jej nienaganny wizerunek oraz czuwanie nad budżetem i asortymentem.

Czy każda restauracja powinna mieć menadżera?

Jeśli jesteś właścicielem naprawdę niewielkiej knajpki i nie planujesz powiększać swoich zasięgów, prawdopodobnie obędziesz się bez pomocy menadżera. Takie rozwiązanie uda się jednak tylko w nielicznych przypadkach. Jeśli jesteś nastawiony na rozwój swojej restauracji, powinieneś poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem menadżera, który pomoże ci zarządzać Twoim biznesem i będzie czuwał nad prosperowaniem lokalu, kiedy ty będziesz zajmował się innymi ważnymi sprawami. Znalezienie odpowiedniej osoby na takie stanowisko nie stanowi oczywiście najłatwiejszego zadana, ale może przynieść większe korzyści, niż mogłoby się wydawać. Pozyskanie wartościowego specjalisty to bardzo często klucz do osiągnięcia sukcesu w branży gastronomicznej.

Czy menadżer musi być wykształcony kierunkowo?

Zazwyczaj kompetentny restaurator będzie miał na swoim koncie niejeden ukończony kurs menadżera gastronomii. Nie jest to jednak warunek konieczny, warto pamiętać, że w tej pracy najważniejsze aspekty to między innymi: doświadczenie, osobowość oraz rozległa wiedza z różnych zakresów. Istotne, aby menadżer sprawnie posługiwał się językami obcymi, a podstawy ekonomii nie były mu obce. Dobry restaurator powinien być także urodzonym marketingowcem oraz, idąc zgodnie z duchem czasu, znać się na social mediach. Bez odpowiedniego PR-u nawet najlepsza restauracja nie osiągnie zawrotnych utargów. Twój menadżer gastronomii powinien cechować się także ponadprzeciętnymi zdolnościami interpersonalnymi, a żadne szkolenie nie jest w stanie nauczyć tego, jak rozmawiać z ludźmi, kiedy nie ma się odpowiednich predyspozycji.