LOADING

Type to search

Porady

Do czego służą układnice magazynowe?

Share

W przestrzeniach magazynowych możemy spotkać m.in. układnice magazynowe. To urządzenia, które pozwalają na zautomatyzowanie wielu procesów magazynowych, w tym przede wszystkim składowania towarów. W ramach układnic w przestrzeni magazynowej rozmieszcza się metalowe szyny, po których przemieszcza się urządzenie wzdłuż regałów, a następnie przenosi towary we wskazane miejsce. Dlaczego warto postawić na układnice magazynowe?

Czym są układnice?

Układnice magazynowe to urządzenia techniczne, które podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego. Pozwalają na zautomatyzowanie procesu pobierania i osadzania jednostek towaru na dedykowanej konstrukcji regałowej. Wykorzystywane są przede wszystkim w przestrzeniach magazynowych. Za ich prawidłowe funkcjonowanie odpowiadają mikroprocesory oraz dedykowany system zarządzania. Dzięki nim ramiona układnicy mogą pobierać towar z danej lokalizacji oraz przenosić go w inne miejsce, a wszystko pod pełną kontrolą operatora urządzenia. Na rynku znajdują się trzy podstawowe rodzaje urządzeń. To układnice magazynowe: automatyczne, półautomatyczne i ręczne.

Urządzenia stosowane są w przestrzeniach magazynowych. Z powodzeniem można zastosować je w ramach budowy nowego magazynu od podstaw, jak i w trakcie przeprowadzania przebudowy istniejących już obiektów magazynowych. Duże zastosowanie znajdują m.in. w trudno dostępnych przestrzeniach, czy też w chłodniach i mroźniach. Ich atutem jest możliwość pełnej indywidualizacji urządzenia do potrzeb użytkowników.

Zalety korzystania z układnic magazynowych

Korzystanie z układnic magazynowych wiążę się z określonymi zaletami. Przede wszystkim zapewniają one wysoką automatyzację procesów składowania towarów na magazynie. Pozwala to na przyspieszenie procesów oraz zoptymalizowanie prowadzenia biznesu. Ponadto układnice pozwalają na stałą kontrolę stanów magazynowych oraz ich aktualizację, a także na wyeliminowanie ewentualnych błędów, które mogą pojawiać się w procesie ręcznego zarządzania magazynem. To wszystko przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i prostej eksploatacji. Układnice magazynowe należą do urządzeń, które są wytrzymałe na intensywną eksploatację i stosunkowo rzadko ulegają uszkodzeniom. Gdy już do nich dojdzie, wówczas można wdrożyć m.in. naprawy spawalnicze.

Co w przypadku awarii? Potencjalne naprawy

Jeżeli usterce ulegną stalowe elementy budowy układnic lub szyn, to wówczas niezbędne mogą być naprawy spawalnicze. Powinny być prowadzone przez spawaczy, którzy posiadają uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Układnice magazynowe powinny spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa oraz posiadać kwalifikację UDT. W przeciwnym razie nie powinny być użytkowane. Do uszkodzeń może dochodzić w warunkach prawidłowej eksploatacji, gdy dochodzi do przeciążenia konstrukcji lub zmęczenia materiału.

Jakiekolwiek naprawy powinny być prowadzone pod nadzorem UDT oraz przez specjalistów, którzy posiadają niezbędne uprawnianie i umiejętności. Niezastosowanie się do tych wytycznych może powodować niebezpieczeństwo użytkowania układnic magazynowych, a także zwiększyć ich awaryjność.