LOADING

Type to search

Porady

Domek letniskowy, przyczepa kempingowa, domek mobilny – plusy i minusy

Share

Przychodzi lato, a Ty zamiast o egzotycznych wakacjach marzysz tylko o tym, żeby wyjechać do swojego domu letniego gdzieś w lesie, żeby pooddychać świeżym powietrzem i oddać się błogiemu lenistwu? A może wyobrażasz sobie, że podróżujesz po całym świecie w swoim własnym domu na kółkach? Inaczej rzecz ujmując, planujesz wreszcie mieć swój własny kąt przeznaczony do odpoczynku i zastanawiasz się nad różnymi rozwiązaniami, ale nie wiesz, które jest dla Ciebie najlepsze? Poniżej prezentujemy trzy najpopularniejsze wybory osób, które chcą mieć własną przestrzeń mieszkalną wraz z ich zaletami i wadami.

Domek letniskowy

Dla kogo? Dla osób, które mają własną działkę oraz środki na wybudowanie/zakup domu.

Zalety: Niewątpliwym atutem domków letniskowych jest to, że, jeśli budujemy je sami, będą dokładnie odpowiadać naszej wizji. Rozmiar budowli zależy tylko od naszych możliwości i gustu, podobnie wyposażenie domu. Taki budynek może ponadto pomieścić znaczną liczbę osób. Z pewnością będzie służył właścicielowi przez długie lata. Jeśli jednak nie będziesz chciał w nim mieszkać, możesz go sprzedać albo wynająć – jest do dobra inwestycja na przyszłość.

Wady: Budowa domku letniskowego trwa dosyć długo i jest kosztochłonna. Do tego dochodzi załatwianie wszystkich niezbędnych formalności w urzędzie – może to okazać się dosyć uciążliwe. Jeśli dom nie zostanie wyposażony w ogrzewanie, będzie można z niego korzystać tylko wtedy, kiedy temperatura na to pozwoli. Ponadto trzeba mieć na względzie relatywnie wysokie koszty eksploatacji i utrzymania takiego domku.

Przyczepa kempingowa

Dla kogo? Dla osób, które chcą podróżować po całym świecie w swoim domu na kółkach.

Zalety: Mobilność – oto największa zaleta przyczepy kempingowej. Można ją bez problemu zabrać w podróż przez całą Europę, zwiedzać świat, opłacając jedynie należność za pozostawienie samochodu i przyczepy oraz korzystanie z kempingu. Koszt zakupu przyczepy kempingowej ze średniej półki jest niższy niż wybudowanie murowanego domu letniskowego.

Wady: Minusem przyczepy kempingowej jest jej rozmiar. Oczywiście nie przeszkadza on w użytkowaniu mieszkanka, ale jeśli chciałbyś np. postawić przyczepę na swojej działce i korzystać z niej tak jak z domku letniskowego, wówczas po czasie może okazać się za mała. Problemem może być również ogrzewanie przyczepy, trzeba będzie postarać się o nie we własnym zakresie. Jeśli masz prawo jazdy tylko na kategorię B musisz wiedzieć, że łączna masa przyczepy kempingowej i ciągnącego jej samochodu nie może przekroczyć 3,5 tony. Jeśli będzie cięższa – wówczas będziesz potrzebować dodatkowych uprawnień. Nie należy również zapominać o wzmożonej ostrożności podczas jazdy – wioząc ciężką przyczepę przy ostrych skrętach o wypadek nietrudno. Warto pamiętać również o tym, że przyczepa kempingowa musi być zarejestrowana!

Domek mobilny

Dla kogo? Dla osób, które dzierżawią albo mają swoją działkę. Dla ludzi szukających alternatywnego rozwiązania dla standardowych domów letniskowych

Zalety: Niewątpliwym plusem domków mobilnych jest to, że nie są trwale związane z gruntem – ułatwia to przewóz konstrukcji oraz załatwienie wszystkich formalności w urzędach. Jeśli domek ma powierzchnię do 35 m2, wystarczy zgłosić fakt postawienia domku do urzędu; jeśli większą – trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Dzięki temu, że domek ma wbudowane kółka, można bezproblemowo przesuwać go z jednego miejsca na drugie w obrębie działki. Ogromną zaletą domków holenderskich jest to, że można z nich korzystać o każdej porze roku. Obecnie producenci oferują takie rozwiązania, które sprawią, że użytkowanie domku będzie możliwe niezależnie od pogody. Ponadto podczas zamawiania takiego domku można dostosować jego elementy w taki sposób, aby odpowiadały Twoim potrzebom.

Wady: Domek na kółkach nigdy nie będzie tak mobilny jak przyczepa kempingowa ani tak przestronny i okazały jak domek letniskowy, jednak z powodzeniem może pełnić funkcję całorocznego domku. Minusem może okazać się jego cena, ale tak naprawdę jest ona porównywalna do cen przyczep kempingowych, a przy tym ciągle niższa od ceny murowanego domku letniskowego.

Źródło: https://ecomobilehome.pl