LOADING

Type to search

Porady

Drewno – najlepszy materiał na podłogę?

Share

Drewniane podłogi charakteryzują się pięknem i elegancją. Dzięki szerokiej gamie gatunków drewna, kolorów i struktur wynikających z ich nasłojenia czy usękowienia, można je dopasować właściwie do każdego rodzaju wnętrza i większości stylów aranżacji współczesnych mieszkań. Do tego drewniane podłogi kojarzone są z solidnością, a co za tym idzie, traktowane są jako inwestycja na lata. To wszystko sprawia, że drewno ponownie zaczęło wracać do naszych domów, a także do przestrzeni użytkowych, powoli zastępując płytki ceramiczne, dywany i panele wszelkiej maści. Jednakże pozostaje pytanie, czy jest to materiał, który będzie odpowiadał oczekiwaniom każdego człowieka?

Walory estetyczne

Niezaprzeczalna większość decyzji o wyborze drewna jako materiału wykończeniowego na podłogę koncentruje się wokół jego sfery wizualnej. Drewniane podłogi posiadają naturalny charakter, kojarzą się z ciepłem oraz wprowadzają przytulność do pomieszczeń, choć możliwości wystroju, jakimi dysponują są praktycznie nieograniczone. Uniwersalność drewna sprawia, że będzie ono pasowało zarówno do eleganckich apartamentów, minimalistycznych pracowni, surowych wnętrz biurowych, jak i domowych przestrzeni.

Zalety związane z funkcjonalnością

Drewniane deski podłogowe charakteryzują się dużą trwałością i sporą odpornością na uszkodzenia. Jednakże nie jest to materiał niezniszczalny. Wiele w tej materii zależy od wyboru samego rodzaju drewna i sposobu jego zabezpieczenia. W razie powierzchownych zniszczeń, odbarwień, czy przetarć, drewno posiada sporą przewagę nad innymi typami podłóg – odnawialność. Uszkodzoną podłogę z drewna można wycyklinować i na nowo zabezpieczyć warstwą lakieru, aby w pełni przywrócić jej świeżość i blask. Drewniane podłogi charakteryzują się również doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Świetnie tłumią dźwięki oraz bardzo dobrze izolują od zimnego, betonowego podłoża, jednocześnie pozostając ciepłe w dotyku. Świetnie zdadzą egzamin także dla osób cierpiących na alergię, choć w tym przypadku sporo zależy również od sposobu ochrony podłogi – lakiery mogą nie stanowić najlepszego rozwiązania dla uczulonych osób.

Ekologiczny materiał

Drewno jest materiałem w pełni naturalnym i biodegradowalnym, ale czy oznacza to, że również ekologicznym? Wiele osób mających wątpliwości co do zakupu drewnianej podłogi zastanawia się, czy aby poprzez takie działanie nie wspiera wycinania lasów i niszczenia gospodarki naturalnej. Trzeba przyznać, że jest to nie lada rozterka. Mimo wszystko drewno jest materiałem w pełni odnawialnym, a czołowi producenci podłóg starają się, jak mogą, aby ich wizerunek nie kojarzył się z niszczeniem ekosystemów poprzez akcję propagujące wspieranie natury oraz wykorzystywanie całości surowca na wszelkie możliwe sposoby. Przy zakupie drewnianej podłogi warto zwrócić uwagę, czy produkt jest opatrzony logiem FSC® – międzynarodowej organizacji, czuwającej nad należytym pozyskiwaniem surowca, bez szkody dla natury.

Podłogi drewniane nie dla leniuchów

Jeśli więc masz w sobie spory pierwiastek leniucha, być może drewniana podłoga nie jest Ci jednak pisana, gdyż ta będzie wymagać o wiele więcej zaangażowania z Twojej strony niż dajmy na to płytki ceramiczne. Źle utrzymywane drewno bardzo szybko może ulec zniszczeniu. Drewniane podłogi nie lubią piasku ani wilgoci. Te dwa czynniki mogą błyskawicznie sprawić, że Twoja podłoga będzie nadawać się wyłącznie do wymiany. Dlatego ważne jest codziennie zamiatanie i odkurzanie oraz okresowa pielęgnacja, prowadzona we właściwy sposób. Drewna nie należy myć na mokro – to najważniejsza zasada. Aby wydłużyć jego żywotność powinno się także stosować specjalistyczne środki do czyszczenia, zabezpieczania i konserwacji podłogi, zależne od sposobu jej zabezpieczenia. Innych płynów używa się podłóg lakierowanych, innych do podłóg olejowanych, a jeszcze innych do podłóg olejowanych UV. Zapomnij raz na zawsze o uniwersalnych środkach do czyszczenia wszystkiego – niewłaściwy wybór chemii może zaszkodzić Twojej podłodze i naruszyć jej strukturę lub doprowadzić do powstania plam.

Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych