LOADING

Type to search

Porady

Drukarki do proofingu – na co zwrócić uwagę?

Share

Proofing cyfrowy to rozwiązanie często stosowane w celu sprawdzenia masowo drukowanych materiałów przed zaprezentowaniem ich odbiorcom. Jednak warunkiem sukcesu jest odpowiednio dobrana drukarka. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze.

Czym jest proofing cyfrowy?

Jest to metoda druku, której celem jest maksymalne odwzorowanie finalnej wersji projektu. Jej głównym zastosowaniem jest drobiazgowa weryfikacja projektu przed wypuszczeniem go na rynek. Co ważne, pozwala ona na wykrycie błędów, które nie byłyby widoczne, gdyby analiza zachodziła na ekranie komputera. Wynika to głównie z różnic w pracy oka w zależności od tego, czy ma do czynienia z papierem czy obrazem cyfrowym. Równie ważnym czynnikiem są stosowane systemy kolorów. Na ekranie jest to RGB (czerwony, zielony, niebieski), na papierze zaś CMYK (cyjan, magenta, żółty, czarny).

Drukarki do proofingu – na co zwrócić uwagę?

Bardzo dużą rolę odgrywa format wydruku, jakiego może dokonać drukarka. Proofing cyfrowy można zastosować przykładowo do niewielkich ulotek wręczanych na ulicy. Jednak równie dobrze można z jego pomocą sprawdzić poprawność wielkoformatowych plakatów promocyjnych.

Paleta kolorów również musi zostać starannie przemyślana. Jeśli celem jest maksymalna jakość, należy rozważyć paletę jedenastu kolorów. Osiąga ona odwzorowanie Pantone na poziomie sięgającym 99%. Jest to szeroka paleta gwarantująca jednolitość. Pozwala ona także uzyskać kolory metaliczne, których CMYK nie pozwala stworzyć. Z kolei osoby o mniejszych wymaganiach i potrzebach mogą rozważyć paletę zaledwie czterech kolorów.

Dużo uwagi należy poświęcić także spektrofotometrowi. Cóż to takiego? Jest to urządzenie wykorzystywane do sprawdzania, jaką ilość światła pochłania przedstawiona mu próbka. Umożliwia to precyzyjny pomiar barw. Jednak ważnym jest, aby sprawdzić, jakie normy obsługuje spektrofotometr w danej drukarce. Powinien posiadać wgraną wspomnianą już paletę Pantone. Oprócz tego obowiązkowa na liście jest norma Fogra, przykładowo Fogra51 i Fogra39. Spektrofotometry dzielą się na automatyczne i manualne. Oferowane przez nie jakość nie różni się między rodzajami. Różnicami są preferencje i wygoda użytkowników.

Warto także znać różnice między drukarką cyfrową a ploterem pigmentowym. Ten drugi zazwyczaj oznacza wyższe koszty proofingu. Dodatkowo można wykorzystać w nim wyłącznie papier powlekany lub niepowlekany. Pociąga za sobą ryzyko niedokładności w proofingu. A jego zasadniczym celem jest przecież stuprocentowa wierność. Dlatego lepszym wyborem jest drukarka cyfrowa. W ploterze papier może ledwie imitować docelowy papier.