LOADING

Type to search

Porady

Ekspresowe pociągi towarowe – rozwiązanie dla wymagających

Share

Transport jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi światowej gospodarki. Nowoczesne pomysły, innowacyjne rozwiązania i szybki postęp techniki pozwalają na udoskonalenie metod transportu towarów. Rozwój tej branży umożliwia indywidualne dopasowanie usług spedycyjnych do potrzeb klientów. Transport towarów może się odbywać drogą  samochodową, kolejową, morską i lotniczą, jednakże to właśnie wybór pociągów pozwala na optymalny stosunek ceny, czasu i jakości. Jakie korzyści płyną z wyboru właśnie tej drogi transportu?

Przewóz kolejowy wciąż się rozwija

Wykorzystanie ekspresowych pociągów towarowych w transporcie lądowym jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, stosowanym przede wszystkim w handlu międzykontynentalnym, m.in. do połączenia  Europy i Azji, najczęściej w ramach transportu multimodalnego. Wybór transportu kolejowego daje wiele możliwości a przede wszystkim dużą elastyczność. Towary przewożone są w specjalnych wagonach bądź przy użyciu stalowych kontenerów, dla których przejazd koleją jest tylko jednym z etapów bardziej złożonej trasy. Pociągi stanowią przewagę nad innymi środkami transportu, ponieważ umożliwiają przewożenie ładunków o różnych gabarytach i masach, przy użyciu specjalnie przystosowanych wagonów do rodzaju i wielkości towaru.

Wybór transportu kolejowego jest stosunkowo niedrogim sposobem przemieszczania towarów, a przy tym pozwala zaoszczędzić czas i niepotrzebny stres ze względu na gwarantowaną punktualność dostawy. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wybór ekspresowych pociągów towarowych, które gwarantują najszybszy przewóz, co bardzo często jest kluczowe w przypadku niektórych rodzajów ładunków.

Ciągły rozwój infrastruktury kolejowej pozwala na coraz szybsze transportowanie towarów bez opóźnień i zbędnych postojów, a współczesne pociągi, dzięki postępowi techniki i inżynierii, mogą osiągać coraz większe prędkości. Gęsta sieć kolejowa w Europie pozwala na wygodny i szybki przewóz towarów pomiędzy krajami, czyniąc spedycję kolejową bardzo popularnym elementem transportu multimodalnego.

Pociągami towarowymi można przewozić dowolne rodzaje ładunków, jak np. ładunki sypkie (węgiel, kamienie, piach, kruszywa), listy i paczki pocztowe, wyroby z metalu a także ropę i przetwory naftowe. Ten rodzaj transportu umożliwia również przewóz produktów spożywczych, z racji dostępnych kontenerów-chłodni, utrzymujących odpowiednią temperaturę towarów przez całą podróż. Potrzeba przewożenia różnego rodzaju ładunków wymogła na rynku wyspecjalizowanie kontenerów pod kątem rozmaitych gatunków towarów, tym samym obecnie możliwe jest przewożenie praktycznie wszystkiego.

Korzyści płynące z transportu ekspresowymi pociągami towarowymi

Wybór transportu ekspresowymi pociągami towarowymi to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób, dla których czas jest kluczowy, najczęściej wykorzystywane jest w transporcie dalekobieżnym i międzykontynentalnym. Zastosowanie tego rodzaju spedycji sprawdza się doskonale zwłaszcza w przewozie żywności, gdzie czas dostawy musi być jak najkrótszy dla zachowania świeżości produktów. Transport koleją jest również najbezpieczniejszym sposobem przewozu, statycznie występuje tutaj najmniej wypadków.

Ekspresowe pociągi towarowe są również idealnym rozwiązaniem w wymianie handlowej między Europą a Azją. Coraz więcej przedsiębiorców lokuje swoje firmy na terenie Chin z racji taniej siły roboczej i niskich cen produkcji, tym samym wzmożony import towarów z Chin wymaga odpowiedniego transportu. Chociaż najczęściej wybierany jest transport drogą morską z racji swojej ceny i możliwości dużego załadunku do jednego kontenera, to jest on równocześnie najdłuższy, przez co eliminuje przewóz niektórych towarów jak np. szybko psującej się żywności. Alternatywą dla drogi morskiej są ekspresowe pociągi towarowe, które funkcjonują w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Europę z Bliskim Wschodem i Chinami. Modernizacja starej trasy pozwoliła na wykorzystanie istniejących już torów dla stworzenia wyjątkowo szybkich połączeń, a ceny transportu kolejowego są bardzo konkurencyjne w stosunku do przesyłek lotniczych.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa