LOADING

Type to search

Zdrowie

Ekstrakcja ósemki. Zalecenia pozabiegowe

Share

Jednym z częstych powodów, dla których udajemy się do gabinetu stomatologicznego, są problemy z ósemkami. Często wyrastają one krzywo lub nie do końca przebijają się przez dziąsło. Ze względu na ich umiejscowienie, utrzymanie ich w należytej czystości bywa utrudnione. Nierzadko lekarz stomatolog zaleca wyrwanie zęba mądrości. Jak sobie radzić po zabiegu ekstrakcji ósemki. Jakie są zalecenia stomatologów?

Tuż po zabiegu usunięcia ósemki 

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu usunięcia ósemki należy pamiętać o tym, żeby przez minimum pół godziny trzymać przy powstałej po zębie ranie opatrunek (znacznie przyspieszy to proces krzepnięcia krwi w ranie). Aby zmniejszyć pojawiającą się po ekstrakcji zęba opuchliznę, warto po powrocie do domu stosować zimny okład. W dniu wykonywania zabiegu najlepiej jest powstrzymać się od jedzenia. Można pić tylko wodę, dlatego też zęby mądrości najlepiej jest wyrywać wieczorem. Jeżeli jednak zabieg ekstrakcji zostanie wykonany w ciągu dnia, nie pij i nie jedz przez kolejne dwie godziny. Zabronione jest również mycie zębów. Zamiast tego możemy przepłukać jamę ustną letnią wodą.

Na co należy szczególnie uważać po ekstrakcji zęba mądrości? 

Musimy mieć na uwadze, że po ekstrakcji zęba mądrości może pojawić się opuchlizna. W niektórych przypadkach dokuczać może nam ból i poczucie zmęczenia. Niech nas nie zdziwi fakt, że jeszcze przynajmniej przez kilka godzin będziemy czuć w ustach posmak krwi. Może ona również pojawić się w niewielkich ilościach w naszej ślinie. Jeżeli nie jest jej zbyt dużo, a samo krwawienie nie trwa dłużej niż kilka godzin, nie ma czym się martwić. Podczas radzenia sobie z bólem po ekstrakcji zęba mądrości można bez przeszkód wspomagać się tabletkami przeciwbólowymi. W niektórych przypadkach z uwagi na ból po ekstrakcji ósemki konieczne będzie wzięcie w pracy dnia wolnego. Nie zapominajmy przy tym, że po usunięciu zęba mądrości nie każdy pacjent doświadczy tych samych objawów. Wszelkie dolegliwości po tym zabiegu to kwestia indywidualna. U jednej osoby dolegliwości mogą pojawić się ze wzmożoną siłą, natomiast u innej nie pojawią się w ogóle.

Co pić, co jeść po zabiegu usunięcia zęba mądrości? 

W przeciągu kilku następnych dni po wykonanym zabiegu ekstrakcji zęba mądrości należy szczególnie dbać o powstały w ranie skrzep. Nie można dopuścić do jego wypadnięcia, gdyż grozi to powstaniem niezwykle bolesnego suchodołu. Przez dwa, trzy dni po zabiegu należy zwracać szczególną uwagę, by to, co spożywamy, nie miało zbyt wysokiej temperatury. Gdy myjemy zęby, płuczmy usta bardzo delikatnie. Planując posiłki, decydujmy się na takie, które nie będą podrażniać miejsca po ósemce. Pamiętaj, że zakazane jest w tym czasie palenie tytoniu (minimum przez dwa dni) i spożywanie alkoholu (aż do całkowitego zakończenia procesu gojenia rany po ekstrakcji).

Podsumowując powyższy artykuł, warto zaznaczyć, że ekstrakcja ósemki jest dość powszechnym zabiegiem. Dzieje się tak z uwagi na ich nieprawidłowy wzrost czy też możliwość szybkiego pojawienia się próchnicy w tej okolicy. Po usunięciu zęba mądrości należy trzymać przyłożony do rany opatrunek przynajmniej przez pół godziny. Warto wstrzymać się przez jakiś czas z myciem zębów bezpośrednio po zabiegu. Zabronione jest również palenie tytoniu przynajmniej przez dwa dni po wykonanym zabiegu. W dniu wykonania zabiegu nie należy nic jeść, ani też pić przynajmniej przez dwie godziny.

Inspirowane: Triodent.com.pl – zgrzytanie zębów