LOADING

Type to search

Porady

Falownik i panele PV – nierozerwalny duet

Share

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest produkcja energii, natomiast falownik przetwarza tę energię na prąd zmienny występujący w zwykłych gniazdkach elektrycznych. Panele oraz falownik muszą zostać do siebie odpowiednio dobrane, a decyzję o wyborze urządzeń należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.  

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

Energia odnawialna jest coraz popularniejszym zagadnieniem rozpatrywanym przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa i instytucje, ponieważ pozwala uzyskać nie tylko oszczędności finansowe, ale również przyczynia się do ochrony środowiska. Coraz częściej także można zobaczyć instalacje fotowoltaiczne zamontowane na dachach domów czy też stojące na gruncie. Przed podjęciem decyzji o inwestycji warto dowiedzieć się, jakie są jej najważniejsze składowe. 

Najważniejsze elementy fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna nie jest skomplikowana. Jej najważniejszy i najbardziej widoczny element stanowią ogniwa fotowoltaiczne. To one sprawiają, że energia promieniowania słonecznego zamieniana jest na prąd stały.  Połączone ze sobą ogniwa tworzą panele, które dzielą się na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Różnią się one od siebie przede wszystkim budową, a co za tym idzie parametrami technicznymi i efektywnością działania. Podczas wyboru odpowiednich paneli PV najlepiej zasięgnąć opinii eksperta.

Drugi niezwykle istotny element całej instalacji fotowoltaicznej stanowi falownik czyli inwerter.  Jego najważniejszym zadaniem jest przekształcenie wytwarzanego przez panele prądu stałego DC w prąd zmienny AC, który jest wykorzystywany w gniazdkach elektrycznych.

Kolejnym elementem każdej instalacjiprzewody oraz zestawy montażowe umożliwiające przytwierdzenie paneli w wybranym miejscu. Tu istotna jest moc przewodów oraz rodzaj konstrukcji, która musi być odpowiednio dobrana do  modelu paneli i pokrycia dachowego.  

Falownik – czyli ukryte serce instalacji solarnej

Zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego na prąd, który występuje w sieci energetycznej niskiego napięcia, a więc o parametrach 230/400V 50 Hz. Dodatkowo urządzenie to odpowiada za kontrolowanie oraz gromadzenie statystyk z produkcji energii. W skład falownika wchodzi między innymi MPPT czyli układ śledzenia maksymalnego punktu pracy modułów.

 Zamontowane w danej instalacji solarnej panele fotowoltaiczne muszą być identyczne, czyli pochodzić od tego samego producenta oraz charakteryzować się taką samą mocą znamionową. Każdy z nich musi mieć także podobne nachylenie. Spełnienie wszystkich tych warunków umożliwia optymalne wykorzystanie układu śledzenia MPPT.

MPPT pozwala zwiększyć ilość odzyskiwanej energii o nawet kilkanaście procent. Moduły, jakie są dostępne na rynku, nie posiadają MPP, który zmienia się i jest uzależniony od istniejącego promieniowania. Ma on za zadanie wykrycie, w jakim miejscu występuje punkt maksymalnej mocy oraz dopasowanie się do jego aktualnej wartości. Wszystko to pozwala otrzymać znaczne uzyski energii.

Falowniki – rodzaje

Na rynku znaleźć można kilka rodzajów falowników. a Dobór odpowiedniego jest niezwykle istotny, gdyż niewłaściwie dobrany  – wpłynie na obniżenie sprawności całego systemu oraz redukcję produkcji prądu. Przy doborze inwertera najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty. Weźmie  on pod uwagę wszystkie cechy planowanej instalacji, a więc moc pola modułów oraz sprawność i maksymalną moc inwertera, a także dokładnie obliczy tak zwany współczynnik mocy IR

Warto jednak decydować się na sprawdzony sprzęt, pochodzący od uznanych producentów, którego sprawność sięga do 97%. Dodatkowym atutem urządzeń będzie możliwość podłączenia ich do systemów inteligentnego domu, które są kompatybilne z sieciami LAN oraz WLAN.

Warto podkreślić, iż instalacja paneli PV jak i inwertera wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Należy zatem zdać się na profesjonalistę, który poprawnie dobierze i zamontuje odpowiednie urządzenia.   

Źródła: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii