LOADING

Type to search

Porady

Honda CR-V czy Honda Jazz – który model wybrać do jazdy miejskiej?

Share

Honda to czołowa japońska marka motoryzacyjna rozpoznawalna na całym świecie. Jest ona liderem w produkcji silników spalinowych. Swoją renomę i popularność zawdzięcza bardzo wysokiej niezawodności i przemyślanej ofercie. Uznaniem cieszy się m.in. model Jazz, który łączy komfort pasażerów z zachowaniem kompaktowych rozmiarów. Chętnie wybierany jest również CR-V, zbudowany na bazie kompaktowego Civic’a. Który z nich jest lepszym wyborem do miasta?

Walory użytkowe

Zarówno mniejszy Jazz, jak i crossover Hondy (CR-V) zaskakują ilością miejsca, jakie oddają do dyspozycji użytkownikowi. Szczególnie jeśli porównujemy na tym polu ich możliwości z ofertą konkurencji. Jazz, mimo iż mieści się wymiarowo w segmencie B, jest swoistym pomostem między samochodami miejskimi a minivanem (dysponuje nieznacznie podwyższonym nadwoziem), co pozwala mu na zapewnienie naprawdę komfortowej ilości miejsca nawet dla 5 rosłych osób. Zapewnia również całkiem spory bagażnik – w aktualnej generacji jego pojemność wynosi 354 litry, ale umożliwia on bezproblemowe złożenie tylnych siedzeń, a nawet siedzenia przedniego pasażera, co pozwala na przewożenie przedmiotów o długości do 2,5 metra. Ta niezwykła przestronność, a co za tym idzie praktyczność, jest czynnikiem zdecydowanie wyróżniającym ten model na tle konkurencji.

Honda CR-V, mimo współdzielenia płyty podłogowej z kompaktowym modelem Civic, dzięki zastosowaniu sprytnych manewrów projektantów również oferuje większą przestrzeń użytkową niż konkurenci. Udało się w nim wygospodarować aż 589 litrów przestrzeni bagażowej, nie rezygnując z rozpieszczania pasażerów ilością miejsca na nogi.

Porównując oba modele pod względem przestronności, zdecydowanie lepszy wydaje się model CR-V, który jednak nie oferuje aż tak łatwego parkowania z racji na kilkanaście centymetrów większe wymiary (zarówno długość, jak i szerokość). Powinniśmy się więc zastanowić co ma dla nas większe znaczenie – przestrzeń czy łatwość parkowania. W mieście większość osób wybierze to drugie.

Koszty zakupu i eksploatacji 

Dla osób ceniących niskie koszty utrzymania samochodu wybór z pewnością będzie prosty. Honda Jazz kosztuje zdecydowanie mniej od uterenowionego modelu tej marki. W przypadku podstawowych modeli różnica wynosi ok 45 tys. złotych (1,3 TREND vs. 1,5 COMFORT). Do tego dochodzi spalanie (znacznie cięższy Crossover spala od 2 do 3 litrów więcej na każde 100 km), ubezpieczenia (te zależą od pojemności silnika, a w przypadku AC od wartości pojazdu) i w niewielkim stopniu również droższe części zamienne (szczególnie dotyczy to modelu CR-V z napędem 4×4, który jest znacznie bardziej skomplikowany).

Który model wybrać do miasta?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od naszych oczekiwań i preferencji. Jeśli potrzebujemy taniego i niewielkiego samochodu miejskiego – zdecydowanie lepiej sprawdzi się Jazz, oferujący już na starcie sporą oszczędność. Jeśli jednak nie chcemy poświęcać komfortu dla pasażerów, dobrych osiągów oraz planujemy również wyprawy poza miasto, warto postawić na Hondę CR-V.

Źródło: autowitolin.pl –  salon Honda