LOADING

Type to search

Porady

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? – poradnik

Share

Rozmowy o seksie to jedne z najtrudniejszych tematów, jakie muszą podjąć rodzice dojrzewających pociech. Współczesne nastolatki znacznie szybciej rozpoczynają inicjację seksualną, przeżywając pierwszy stosunek nawet w wieku 13-14 lat. Odpowiednio wczesne uświadomienie ich w tej kwestii sprawi, że nie będą poszukały informacji na własną rękę (często w nieodpowiednich źródłach). Decydując się na poważną rozmowę z córką lub synem, warto zadbać o przemyślany plan jej przebiegu, przyjazną atmosferę oraz rzetelność przekazywanych dziecku treści.

Kiedy warto zacząć rozmawiać z dziećmi o seksie?

Już dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają ciekawić się seksualnością i różnicami pomiędzy płciami. W tym okresie głównym obszarem ich zainteresowań są zagadnienia typu skąd się biorą dzieci oraz czym różnią się kobiety od mężczyzn. Na prawdziwe rozmowy o seksie przyjdzie czas, gdy nasze pociechy wkroczą w okres dojrzewania, czyli mniej więcej od 10 roku życia. Jest to doskonały moment, aby uświadomić je, jak założyć prezerwatywę czy zadbać o bezpieczny seks. Nie warto czekać na ostatni moment, gdy nastoletnia pociecha wybiera się z rówieśnikami na samodzielne wakacje czy imprezę. W takiej chwili raczej nie będzie ona bowiem zainteresowana ani skupiona na przekazywanych przez nas informacjach.

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Zarówno rodzice, jak i dzieci są często zażenowani w trakcie rozmów o seksie. Im wcześniej podejmiemy tematykę seksualności z naszymi pociechami, tym łatwiej będzie nam wkraczać w trudniejszą sferę współżycia i metod zabezpieczeń. Przekazywane treści warto zawsze dopasować do wieku naszego rozmówcy. Jeśli planujemy przedstawić nastolatkowi dostępne sposoby zabezpieczania przed ciążą i chorobami czy ogólną wiedzę na temat seksu, powinniśmy pamiętać o odpowiednim słownictwie i unikaniu wulgaryzmów. W zaznajomieniu z tematem z pewnością pomoże także dokładnie przemyślany plan rozmowy oraz dedykowane dla nastolatków książki, które uzupełnią rozpowszechniane przez nas treści.

Jakie tematy warto podjąć z dojrzewającym nastolatkiem?

Rozmowa o seksie to obowiązek każdego rodzica. Zaniedbanie wiedzy dziecka w tym zakresie znacząco podnosi bowiem ryzyko niechcianej ciąży i chorób oraz złych doświadczeń, związanych z rozpoczęciem współżycia. Rozmawiając z dzieckiem warto uświadomić mu, że seks to element bliskości i miłości, którego nie należy wprowadzać w życie zbyt pochopnie. Dobrze jest przedstawić nastolatkowi metody antykoncepcji – zarówno środki na receptę, jak i łatwiej dostępne formy, takie jak różne rodzaje prezerwatyw czy środków chemicznych. Niezbędne jest także poinformowanie naszej pociechy, jak założyć prezerwatywę lub w jaki sposób używać innych preparatów. Ich prawidłowe zastosowanie jest bowiem podstawą skutecznego działania. Ważnym aspektem naszej rozmowy powinny być również choroby przenoszone drogą płciową oraz odpowiedzialność za podejmowane przez nastolatka czyny.

Czego unikać podczas rozmów o seksie?

Rozmawiając z dzieckiem o seksie należy unikać wszelkich nakazów i zakazów. Zabranianie nastolatkowi współżycia i interesowania się tym tematem z pewnością spotka się z dużym buntem i chęcią złamania narzuconych mu ograniczeń. Warto poinformować swoją pociechę, że filmy i gazety pornograficzne nie przedstawiają prawdziwego stosunku dwojga kochających się ludzi, a stanowią jedynie wyolbrzymiony przekaz. Nie musimy zagłębiać się w szczegóły – spokojna i roztropna rozmowa z córką lub synem zwiększy szansę na rozważne i przemyślane rozpoczęcie życia seksualnego przez nasze dziecko.

Pierwsze poważne rozmowy o seksie warto zacząć prowadzić już od 10 roku życia dziecka. Poinformowanie nastolatka o przebiegu i konsekwencjach stosunku, dostępnych rodzajach prezerwatyw czy chorobach przenoszonych drogą płciową sprawi, że uzyska ono rzetelną wiedzę oraz racjonalniej podejdzie do tematu zbliżeń.