LOADING

Type to search

Ogród Porady

Jak wyprodukować własną energię elektryczną?

Share

W obecnych czasach dom, który posiada własne źródło prądu, należy do rzadkości. Jednakże zdaniem ekspertów w niedługim czasie domowa elektrownia będzie czymś zupełnie normalnym i nie będzie nikogo dziwić. Właściciele domów zauważyli, że koszty poniesione na inwestycję, jaką jest budowa i montaż systemu fotowoltaicznego, zaprocentują nie tylko relatywnie niższymi rachunkami. Inwestycja ta będzie również prowadziła do uniezależnienia się od dostaw prądu elektrycznego z sieci lokalnych.

 Do czego może posłużyć prąd z własnej domowej elektrowni?

Własny prąd z domowej elektrowni to luksus, który zapewnia właścicielowi domu jedno- lub wielorodzinnego możliwość zasilania wszystkich sprzętów AGD i RTV, jak również oświetlania pomieszczeń bez potrzeby zastanawiania się nad rosnącymi kosztami zużycia prądu elektrycznego. Wiadomo, że w obecnych czasach ceny prądu elektrycznego rosną z roku na rok. Wielu właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych co kwartał odczuwa, jakie koszty związane są z użyciem energii elektrycznej w ich domu. Bywa, że wysokość rachunków za zużycie prądu elektrycznego jest tak duża, że w perspektywie kilku lat można by było uzbierać sumę w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.

Fotowoltaika i nowe rozwiązania w kwestii rynku energetycznego

Zdaniem ekspertów posiadanie własnego prądu z domowej elektrowni stanie się powoli koniecznością wynikającą z radykalnych zmian w istniejącym już systemie wytwarzania energii. Wynikają one z przyjętych programów energetycznych, które stawiają na energetykę rozproszoną. Według naukowców prąd, jaki zasila domy jedno- i wielorodzinne, miałby być wytwarzany w pobliżu miejsca jego odbioru, nie zaś w wielkich centralnych elektrowniach i elektrociepłowniach. Ponadto w trakcie przesyłania energii elektrycznej z elektrociepłowni i elektrowni powstają trudności dopasowania generowanej mocy do zmieniającego się obciążenia w sieci. W przypadku zamontowania instalacji fotowoltaicznej oba te problemy zostaną automatycznie rozwiązane i już nigdy nie będą się pojawiać.

Posiadanie paneli PV a awarie prądu

Należy pamiętać, iż posiadanie instalacji fotowoltaicznej dla właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ponieważ po części uniezależnia ich od dostaw energii elektrycznej z sieci. Fotowoltaika pozwala na sprawne działanie wszystkich sprzętów AGD i RTV oraz możliwość oświetlania domu, jednakże w przypadku podłączenia jej do sieci elektroenergetycznej, w obliczu prądu elektrycznego oraz zakłóceń jego przesyłania, niestety nie spełnia swojego zadania. Jest to szczególnie ważne dla osób, które decydują się na instalację fotowoltaiczną i liczą na to, że po jej podłączeniu do sieci elektroenergetycznej będzie możliwe swobodne wykonywanie pracy zarobkowej w domu bądź też prowadzenie mikrofirmy w miejscu zamieszkania, nawet przy częstych awariach prądu. W artykułach i notkach publikowanych w sieci, podawane są często nierzetelne informacje na ten temat, które utwierdzają właścicieli fotowoltaiki w błędnym przekonaniu, że instalacja fotowoltaiczna podłączona do sieci elektroenergetycznej, w przypadku przerw w dostawie prądu, nadal działa bez żadnego problemu. W razie wątpliwości, co do prawdziwości podawanych informacji, należy skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie, którzy odpowiedzą na nurtujące nas pytania.

Fotowoltaika, jako nowoczesne rozwiązanie

Właściciel domu, który posiada własną elektrownię, jest w stanie w całości pokryć swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Odpowiednio dobrana moc fotowoltaiki odpowiada na indywidualne potrzeby każdego właściciela domu jedno- i wielorodzinnego, bez względu na kubaturę budynku, ilość mieszkańców czy trendy w zużyciu energii elektrycznej. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym, ekologicznym, bezawaryjnym i bezobsługowym. Dzięki temu właściciel domowej elektrowni nie musi monitorować systemu serwisować go czy konserwować, jak to ma często miejsce w przypadku instalacji zasilanych konwencjonalnymi źródłami energii.

Posiadanie własnej elektrowni domowej w niedługim czasie będzie powszechnym rozwiązaniem, które z pewnością na zawsze zmieni polską branżę energetyczną, a także obniży masowe korzystanie z konwencjonalnych źródeł energii.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacje