LOADING

Type to search

Dom i wnętrze Ogród

Jak zabezpieczyć przydomowy ogródek przed ślimakami? – poradnik

Share

Ślimaki to uciążliwe szkodniki, które niszczą nie tylko warzywa czy owoce, ale również rośliny ozdobne. Żerują wieczorem i rano, a deszczowa aura zdecydowanie sprzyja ich aktywności. Warto dodać, że szkody wyrządzają wyłącznie ślimaki nagie (bez muszli na grzbiecie). Jak zatem ochronić przed nimi ogródek?

Odpowiednie przygotowanie gleby oraz sadzenie roślin

Bezpośrednio po pierwszych mrozach powinno się spulchniać grządki, celem odsłonięcia zimujących jaj i ślimaków, które bez schronienia nie przetrwają zimy. W tym celu przydatne będą specjalistyczne akcesoria ogrodowe, dostępne w asortymencie każdego dobrze zaopatrzonego sklepu ogrodniczego online. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej ściółki. Organiczna warstwa pełni bowiem funkcję ochronną dla gleby przed odparowywaniem wody oraz przyspiesza proces jej nagrzewania. Takie warunki są wręcz idealne do życia i rozwoju ślimaków. Z tego względu nie należy w tym celu stosować skoszonej trawy czy innych świeżych odpadów roślinnych. Co ciekawe, nie warto spieszyć się z sadzeniem. Lepiej poczekać do momentu, gdy ziemia będzie dostatecznie nagrzana. Na pożarcie przez ślimaki najbardziej narażone są bowiem młode sadzonki. Jeśli rośliny pojawią się w ogrodzie bezpośrednio po okresie, w którym szkodniki musiały głodować, prawdopodobnie nic z nich nie zostanie. Ponadto im szybsze tempo wzrostu sadzonek, tym mniejsze ryzyko szkód wyrządzonych przez ślimaki. Kolejną ważną kwestią jest dokładne usuwanie chwastów, które nie tylko stanowią doskonale źródło pożywienia, ale także chronią szkodniki przed wysychaniem. Ślimaki odstrasza także zapach czosnku, cebuli oraz ziół śródziemnomorskich. Dobrym pomysłem jest wiec obsadzenie nimi rabat i grządek.

Ogrodzenia i bariery

Rozmaite bariery architektoniczne skutecznie uniemożliwią ślimakom przemieszczanie się w poszukiwaniu pożywienia. Na rynku dostępne są blaszane lub plastikowe płotki o wysokości ok. 30-40 cm. Ich górna krawędź wygięta jest na zewnątrz, co dodatkowo utrudnia ślimakom sforsowanie przeszkody. W zależności od preferencji, można chronić całe rabaty lub tylko pojedyncze rośliny. Ogrodzenia najlepiej montować wczesną wiosną i systematycznie kontrolować ich szczelność.

Pułapki na ślimaki

Ręczne wyłapywanie szkodników najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem bezpośrednio po deszczu. Dobrą przynętą są kuchenne odpadki (np. skórki z cytryny). Najlepiej układać jedną kupkę przynęty na pół metra kwadratowego. Po wyzbieraniu ślimaków, warto przenieść je minimum 20 metrów od ogrodu, na otwartą przestrzeń. Dowiedziono bowiem, że z takiej odległości nie są one w stanie odnaleźć drogi powrotnej.

Jak graniczyć ilość ślimaków w ogrodzie?

Ogród należy podlewać rano, gdyż robiąc to wieczorem tworzy się ślimakom dobre warunki dla żerowania. Nie zalecane jest układanie w ogrodzie stert kamieni, desek czy materiałów budowlanych, które służą im za kryjówkę, chroniąc przed naturalnymi wrogami (np. jeżami, ptakami, ryjówkami). Ponadto warto regularnie kosić trawę w ogrodzie, ponieważ wszelkie zarośla stanowią dobrą kryjówkę dla ślimaków w ciągu dnia. Spulchnianie gleby warto przeprowadzać w dni słoneczne, celem obniżenia jej wilgotność (wówczas giną młode ślimaki oraz jaja). Zalecane jest też rozsypanie pasów trocin lub popiołu o szerokości ok. 20 cm wokół grządek lub pojedynczych roślin, gdyż będzie to dla ślimaków bariera nie do pokonania. Dodatkowo pod koniec lata można rozłożyć w ogrodzie kępki drobnych wiórek drzewnych. Będą to bowiem miejsca, w których ślimaki złożą swoje jaja. Jesienią należy je zebrać i spalić (a łatwo będzie je zlokalizować). Ponadto można opryskać glebę gnojówką z liści narecznicy samczej lub ściółkować nimi glebę, gdyż zapach ten odstrasza ślimaki.

Ślimaki w ogrodzie potrafią być nie lada utrapieniem, a w skrajnych przypadkach ich inwazja może spowodować nawet gołożer. Na szczęście w tym przypadku do dyspozycji jest kilka naturalnych sposobów ich neutralizacji. Można także posiłkować się środkami chemicznymi, które oferuje każdy renomowany internetowy sklep ogrodniczy.