LOADING

Type to search

Dom i wnętrze Ogród

Jak zbudować płot tanim kosztem?

Share

Właściwie dobrane ogrodzenie pozwoli nie tylko zapewnić większe bezpieczeństwo naszej posesji, ale również podkreślić charakter naszego domu. Wbrew pozorom ogrodzenie naszej posiadłości niekoniecznie musi wiązać się ze znaczącymi kosztami. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału ma być ono wykonane. Co więcej, jeżeli podejmiemy się własnoręcznego zbudowania płotu, może to znacząco zredukować koszt takiego przedsięwzięcia.

Tanie rodzaje ogrodzenia ogrodowego

Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, warto zainwestować w jedno z tańszych rozwiązań. Jednakże powinno być zarówno wytrzymałe, jak i proste w montażu. W ten sposób mamy pewność, że poradzimy sobie z budową takiego płotu bez pomocy profesjonalistów. Jednym z tych rozwiązań jest ogrodzenie z siatki drucianej. W sklepach dostępne są siatki powlekane tworzywem sztucznym w różnych kolorach i rozmiarach oczek. Takiego ogrodzenia nie trzeba malować i zabezpieczać przed działaniem korozji. Proces stawiania takiego płotu jest bardzo prosty. Specjalne słupki żelbetonowe lub stalowe osadzamy w gruncie wzdłuż granicy działki. Następnie używamy drutu do zamontowania na nich siatki. Powinna znajdować się mniej więcej 5 cm nad ziemią. Nie jest to jednak zbyt estetyczne rozwiązanie. Warto bliżej przyjrzeć się alternatywom.

Pod tym względem znacznie atrakcyjniejszy jest tradycyjny płot z drewna. Prezentuje się o wiele lepiej niż ogrodzenie z siatki drucianej. Jest natomiast równie wytrzymały i prosty w montażu. Jeżeli uważnie podejdziemy do jego budowy i pielęgnacji, to taki płot może posłużyć nam przez wiele lat. Drewniane słupki pod ogrodzenie równomiernie rozmieszczamy wokół ogradzanego terenu. Należy zamocować je w zaprawie cementowej. Następnym krokiem jest przymocowanie do nich rygli i sztachet. Walory estetyczne tego płotu zależą przede wszystkim od wybranych przez nas sztachet oraz sposobu ich przymocowania. Do wyboru mamy układ poziomy, pionowy oraz na krzyż. Szczególnie istotne jest jednak zapewnienie wystarczająco dużego odstępu pomiędzy ziemią a dolną linią sztachet. W ten sposób zapobiegamy gniciu drewna. Oprócz tego nie obejdziemy się bez konserwacji płotu przy użyciu impregnatów do drewna. Zaraz po zbudowaniu płotu należy pomalować go przynajmniej dwa razy. Następnie powtarzamy ten proces co 2 lata.

Optymalne elementy mocujące dla płotu drewnianego

O ile podczas wybierania drewna, z jakiego wykonane będą deski naszego płotu, powinniśmy sugerować się ceną, inaczej wygląda sytuacja w przypadku łączników do drewna. Tutaj należy bezwzględnie zaopatrzyć się w porządne wkręty ciesielskie lub śruby do drewna. W żadnym wypadku nie kupujmy najtańszych modeli dostępnych na rynku. Wybierzmy takie, które posiadają właściwą dokumentację techniczną. W przeszłości poszczególne elementy drewnianego płotu były zbijane ze sobą za pomocą gwoździ. Obecnie wykorzystuje się wkręty oraz śruby. Muszą jednak być ocynkowane, jeśli chcemy uniknąć potrzeby o wiele częstszej konserwacji. Ocynkowane śruby z łbem grzybkowym bez problemu połączą ze sobą wszystkie rygle i sztachety. Jednakże optymalnym wyborem będą samowiercące wkręty ciesielskie. Dzięki nim znacznie ułatwimy sobie zadanie zbudowania płotu z drewna. Ogrodzenie drewniane zespolone przy użyciu wkrętów ciesielskich zapewni naszej posesji solidną ochronę. Dokładne wymiary śrub i wkrętów zależą wyłącznie od grubości desek ogrodzenia.

Zarówno drewniany płot, jak i ogrodzenie z siatki drucianej sprawdzą się w roli taniego ogrodzenia posiadłości. Bez problemu możemy je sami zmontować. Musimy jednak pamiętać o zaopatrzeniu się w porządne śruby i wkręty ciesielskie.

źródło: azmet.com.pl – wkrety samowiercące