LOADING

Type to search

Dom i wnętrze Porady Technologia i motoryzacja

Kamienne slaby, czyli hit wnętrzarski ostatnich lat

Share

Jedną z zalet płytek z kamienia naturalnego jest to, że nigdy nie są one identyczne. Ich niepowtarzalność sprawia, że projektanci wnętrz tak chętnie po nie sięgają. Bez względu na zastosowanie, od podłóg po ściany i poprzez wszystko pomiędzy, kamienne płytki potrafią wprowadzić wyrafinowany wygląd do każdego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też podkreślenie charakteru aranżacji poprzez zastosowanie kamiennych płyt wielkoformatowych, czyli tzw. slabów.

Właściwości naturalnego kamienia

Naturalny kamień jest materiałem wysokiej klasy i od lat kojarzy się z eleganckim designem. Marmur, onyks czy trawertyn oferują delikatne, naturalne odcienie, które wspaniale prezentują się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Materiały te są również niezwykle trwałe i, odpowiednio pielęgnowane, mogą przetrwać całe dekady, nie tracąc swojego uroku. Co więcej, stanowią one także atrakcyjny surowiec dla osób szukających przyjaznych środowisku rozwiązań.

Naturalny kamień często jest cięty na standardowych rozmiarów płytki, jednak w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują wielkoformatowe slaby. Wybór dużych płyt, które harmonijnie wkomponują się w Twoje wnętrze, nie jest łatwym zadaniem. Duży rozmiar i unikalny wygląd każdej z nich sprawia, że czasem trudno znaleźć takie slaby, które będą pasować do naszego projektu. W końcu pod uwagę trzeba wziąć kolor kamienia, kierunek i grubość żył, jak również ogólną estetykę całości. Wszystkie te aspekty mają znaczący wpływ na efekt, jaki uzyskasz.

Nietypowe wykończenia powierzchni kamienia

Coraz więcej projektantów bierze pod uwagę nie tylko różnorodność estetyczną powierzchni kamienia, ale także wrażenia, jakie można uzyskać poprzez dotyk. W związku z tym stosuje się różne rodzaje wykończeń. Panujące trendy wnętrzarskie sugerują, że wartą uwagi teksturę otrzymuje się dzięki szczotkowaniu. Zabieg ten zapewnia matową powierzchnię o ciekawej fakturze i antypoślizgowych właściwościach.

Częściej można spotkać także szlifowane powierzchnie kamienia. Są one mniej błyszczące niż te polerowane, dzięki czemu lepiej ukrywają różnego rodzaju zabrudzenia, takie jak zacieki czy odciski palców. Mimo że polerowanie nadal stanowi najbardziej popularne wykończenie, dwa wymienione szybko zyskują popularność wśród właścicieli domów i mieszkań.

Przykłady zastosowania kamiennych slabów

Kamienne slaby znajdują zastosowanie w różnych pomieszczeniach, choć najczęściej można je spotkać w kuchniach i łazienkach. Poniżej kilka przykładów, z którymi warto się zapoznać, będąc na etapie szukania inspiracji.

Kamienny slab może stanowić doskonałe uzupełnienie kuchni wykończonej w drewnie. Wypolerowany biały marmur Lilac z ciemnymi żyłkami w zestawieniu z drewnianymi szafkami będzie prezentował się znakomicie. Odpowiednio wyeksponowany slab sprawi, że Twoja kuchnia wyda się optycznie bardziej przestronna.

Miękkie poziome linie biegnące przez marmur Mink tworzą kojący deseń, który wspaniale sprawdzi się w każdej łazience. Wielkoformatowe płyty położone na ścianach dużej łazienki wprowadzą relaksacyjną atmosferę, dzięki której będzie można poczuć się jak w luksusowym spa. W połączeniu ze szklaną kabiną prysznicową i dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia uzyskasz przestronną aranżację nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Ogromne marmurowe slaby stanowią imponujące wykończenie wnętrza i pięknie prezentują się w pokoju dziennym. Jeśli Twój salon jest utrzymany w kolorystyce ciepłych brązów i beżów, wykończenie jednej ze ścian za pomocą marmuru Cream Pino, Beige Crystalino wspaniale wkomponuje się w to zestawienie. Wykorzystaj dodatkowe oświetlenie, by całość nabrała bardzo przytulnego charakteru.

Slaby z kamienia naturalnego są dostępne w różnorodnych wariantach materiałowych i kolorystycznych. Mając tak szeroki wybór, możesz mieć pewność, że znajdziesz taki rodzaj kamienia, który pozwoli Ci urządzić wnętrze zgodne z Twoimi wyobrażeniami.