LOADING

Type to search

Porady

Kołdra puchowa na chłodne jesienne noce

Share

Puchowa czy syntetyczna? A jeśli ta pierwsza to z jakiego puchu? Sprawdź, która kołdra sprawdzi się najlepiej podczas długich, mroźnych nocy.

„Jak się pościelisz, tak się wyśpisz” – a zdrowy sen to podstawa naszego funkcjonowania. Dorosły człowiek śpi przeciętnie około 8 godzin dziennie – zadbajmy więc o to, aby sen przebiegł w komfortowych warunkach, dając nam energię na  cały dzień!

Na co zwrócić uwagę?

To, czy wypoczniemy w nocy, zależy od wielu czynników. Pokój powinien być wywietrzony, a my ubrani w wygodną piżamę. Oprócz komfortowego materaca warto też wybrać wysokiej klasy kołdrę. Należy zwrócić uwagę na to, aby była ciepła, przyjemna i oddychająca.

Pościele z pierza (w tym z puchu) są najbardziej naturalnymi pościelami dostępnymi na rynku.

To pościel oddychająca, pod którą ciało się nie poci i nie przegrzewa. Zapewnia ona naturalną termoizolację. Taka kołdra równie dobrze odprowadza wilgoć.

Na polskim rynku znajdziemy trzy podstawowe typu kołder z puchu: letnie, zimowe i całoroczne. Pamiętajmy, więc że musimy dostosować jej grubość do warunków panujących w pokoju. Na chłodniejsze noce musi być cieplejsza, a więc z większą ilością wypełnienia. Wybierając kołdrę na jesień i zimę, postawmy na te grubsze. Będą one na pewno miłe w dotyku – bardzo miękkie i puszyste.

Wybierając tego typu kołdrę, musimy też zdecydować czy jej wypełnienie będzie składało się z puchu kaczego czy gęsiego. Są to najbardziej tradycyjne kołdry na rynku, robione od wielu pokoleń. Obecnie, gdy dostępne jest wiele różnych wypełnień, te puchowe uważa się za towar z najwyższej półki. Za najlepsze jakościowo uważa się pierze gęsie, które jest bardziej wytrzymałe i sprężyste. O jakości puchu decyduje jednak więcej czynników, m. in. gatunek gęsi, z jakiej części ciała pochodzi puch oraz w jakim miesiącu go pozyskano.

Przy kupnie kołdry należy też zwrócić uwagę, czy zawarty w środku puch jest produktem nowym, czy wtórnym, czyli używanym wcześniej w innym produkcie. Te drugi często znajdziemy w tańszych wyrobach. Podobnie jest z jego zawartością: wysokiej klasy kołdra puchowa ma co najmniej 80% puchu w składzie. Reszta to inne wypełnienie. Jeśli więc znajdziemy towar puchowy, ale w niższej cenie, zapewne będzie miał więcej domieszek, przez co jego właściwości nie będą na aż tak wysokim poziomie.

Oprócz wypełnienia ważne jest też pokrycie kołdry. Puch powinien być zamknięty w bawełnie. To pozwoli zachować właściwości kołdry. Najczęstszymi materiałami używanymi do tego są adamaszek i inlet.

Niektórzy uważają, że kołdra z puchu ma tylko jeden minus – właściwość alergizującą. Nie nadaje się do stosowania przez osoby z alergiami i wrażliwą skórą. Najnowsze badania wskazują jednak, że te najwyższej jakości nie przyciągają roztoczy i kurzu. Mogą być używane zarówno przez alergików, jak i dzieci.

Nie zapominaj o czyszczeniu!

Pościel puchowa powinna być regularnie wietrzona, a raz kilka lat również odpowiednio czyszczona. Najlepiej oddać ją do zakładu, który się w tym specjalizuje. Pielęgnacja kołdry pozwoli zachować higienę w sypialni. Odpowiednio dobrany komplet na pewno zapewni nam zdrowy, regeneracyjny sen przez wiele lat.

Inspirowane: Diuna24.pl – prześcieradło satynowe z gumką