LOADING

Type to search

Porady

Kurs angielskiego po angielsku – dlaczego jest taki skuteczny?

Share

O ile jeszcze kilkanaście lat temu znajomość języka angielskiego była czymś wyjątkowym, obecnie nie robi to już na nikim większego wrażenia. Czy znaczy to, że nie powinniśmy się go uczyć? Wręcz przeciwnie! W XXI wieku język angielski to podstawa sprawnego funkcjonowania w nowoczesnym świecie, a w dodatku języka można się nauczyć szybko i bez bólu. Jak? Po angielsku!

Wciąż panuje błędne przeświadczenie, że by sprawnie posługiwać się językiem, trzeba zgłębić i poroztrząsać wszystkie jego niuanse. Uczniowie tracą czas i pieniądze, siedząc nad książkami i analizując niezrozumiałe regułki gramatyczne. Pamiętasz coś takiego z nauki języka polskiego? Czy Twoja mama sadzała Cię w pierwszych latach życia nad słownikiem Miodka? No właśnie… Języka nie uczy się na pamięć, jego znajomość musi przyjść naturalnie. Czy jest to możliwe w klasie? Jak najbardziej.

Kurs angielskiego w całości po angielsku – jest to możliwe nie tylko na poziomach zaawansowanych! Szczególnie widoczne efekty można zaobserwować w przypadku kursów dla dzieci. Dzieci szybko zaakceptują fakt, że pani na angielskim mówi w innym języku, bo jest to przecież nauka języka obcego i wcale nie będzie to dla nich przeszkodą. Doświadczony lektor dobrze wie, jak poprowadzić maluchy, by przy pomocy gestów i mimiki twarzy intuicyjnie zrozumiały, o co chodzi, a z czasem także zapamiętały i nauczyły się używać całych zdań. Wiedza zdobyta w ten sposób jest dużo cenniejsza od tej posklejanej z gramatycznych książek. Dziecko skojarzy całą frazę z konkretną sytuacją i – jeśli taka nadejdzie – bezbłędnie i bez zastanowienia będzie potrafiło jej użyć. Co zrobi w tym wypadku wyuczony z książki dorosły? Zanim się odezwie będzie musiał sklejać: podmiot…orzeczenie….dopełnienie… Zanim w ogóle skonstruuje zdanie nie będzie już czego komentować.

Czy dla dorosłych nie ma zatem nadziei? Nic podobnego! Choć to dzieci chłoną języki łatwiej (mechanizm “odszyfrowujący” jest u nich jeszcze świeży po nauce języka ojczystego), dorośli też mogą się ich nauczyć w sposób naturalny. W ich przypadku należy zacząć od zmiany nastawienia. Wielu dojrzałych uczniów przychodzi zdeterminowanych, żeby wszystko dokładnie zrozumieć. Spięci siedzą w ławkach, z długopisami gotowymi do notowania kolejnych wyjaśnień, ale… nauczycielka zamiast podawać regułki, mówi po angielsku! Skandal! Każdy lektor na szczęście szybko pokaże im, że język najpierw trzeba poznać i pobawić się z nim. Nic się nie stanie, jeśli popełnimy błąd – na błędach się przecież uczymy!

Jak więc wyglądają lekcje w całości po angielsku? W przypadku dzieci to po prostu dobra zabawa! Dzieci spędzają czas w anglojęzycznym otoczeniu, a nauczyciel potajemnie przemyca treści tak, że maluchy nie zorientują się nawet, że to nauka. Podstawą takiego kursu są atrakcyjne dla podopiecznych gry i zabawy edukacyjne, flashcards, anglojęzyczne piosenki oraz elementy dramy. Jak takie zajęcia wyglądają w przypadku dorosłych? Zupełnie podobnie do kursu w języku polskim! Z jedną różnicą – kurs po angielsku daje bardzo szybkie efekty. Choć na początku dorośli uczniowie mogą mieć pewne trudności i obawy, szybko przekonają się, jak ogromne efekty dają takie lekcje. Szczególnie szybko postępy pojawiają się w obszarze słuchania i mówienia. Nie bez znaczenia pozostaje także motywacja uczestnika kursu- zapisując się na kurs, naszym celem jest mówić w danym języku, a nie wykuć gramatyczne regułki, dlatego na kursie prowadzonym w całości po angielsku już od pierwszych lekcji będziemy realizować swoje postanowienie.

Inspirowane: Archibald.pl – angielski Warszawa