LOADING

Type to search

Porady

Maty wejściowe – jak zadbać o ich czystość deszczową jesienią?

Share

Wycieraczki są powszechnie stosowane przy wejściach do budynków biurowych, aby chronić podłogi przed zabrudzeniem i zatrzymywać większość wnoszonego z zewnątrz brudu na sobie. Oznacza to, że same często wymagają czyszczenia, szczególnie jesienią, kiedy za dodatkowe zabrudzenia odpowiada deszczowa pogoda. W jaki sposób najlepiej dbać o ich czystość o tej porze roku?

Dlaczego jest to ważne?

Dlaczego troska o czystość mat do wycierania obuwia jest ważna? Ponieważ czystość podłogi, jak i samych wycieraczek, jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie zauważają klienci po wejściu do siedziby firmy. Czysta podłoga i wejście do biura są więc naszą wizytówką. Brak czystości będzie z kolei świadczył o braku profesjonalizmu. Dodatkowo jeśli brud wnoszony z zewnątrz nie zostanie zatrzymany przy drzwiach, łatwo będzie przenosić zabrudzenia w całym budynku. Zapewnienie czystości w wejściu zmniejszy więc konieczność sprzątania podłóg w innych pomieszczeniach.

Pierwszy krok – odkurzanie

Od czego zacząć czyszczenie wycieraczek? Pierwszym krokiem powinno być ich dokładne odkurzenie. Trzeba przeprowadzać je regularnie. W przestrzeniach komercyjnych, gdzie duży ruch jest standardem, powinno się ono odbywać codziennie. Z reguły odpowiednia porą do jego przeprowadzenia jest wieczór lub wczesny ranek, kiedy budynek jest pusty. W przypadku złej pogody lub bardzo dużego ruchu odkurzanie dwa razy dziennie także w ciągu dnia nie będzie przesadą. Oczywiście ta forma czyszczenia umożliwia usunięcie tylko stosunkowo suchych zabrudzeń.

Kiedy potrzebne jest czyszczenie na mokro?

Jesienią największym problemem jest wnoszone z zewnątrz błoto. Nie uda nam się w całości usunąć go za pomocą odkurzacza, dlatego należy użyć innych metod. Jedną z nich jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Czyszczenie za jej pomocą polega na skierowaniu na matę strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Jest on na tyle mocny, że pozwala na pozbycie się brudu nawet bez użycia środków czyszczących. To również stosunkowo szybkie rozwiązanie. Przeciwwskazaniem do jego stosowania mogą być jednak niektóre materiały, z jakich są wykonywane maty do wycierania butów. Z tego powodu ta metoda najlepiej sprawdzi się przy tych wykonanych z gumy i innych materiałów sztucznych. W przypadku zabrudzeń, których nie można wyczyścić w ten sposób, konieczne jest użycie detergentów, które pomogą usunąć uporczywe plamy. Alternatywnym wyjściem dla materiałów źle znoszących czyszczenie na mokro lub stosowanie dużych ilości środków chemicznych jest czyszczenie parowe.

Dodatkowe porady

Po umyciu wycieraczki muszą jeszcze dokładnie wyschnąć. Długość schnięcia zależy od materiałów, z których są wykonane. Najszybciej wyschną te wykonane z gumy i tworzyw sztucznych, najpóźniej materiałowe. Mokre maty nie tylko brudzą się ponownie dużo szybciej, ale powodują również niebezpieczeństwo pośliźnięcia się na nich. Należy pamiętać także o tym, że czyszcząc maty, trzeba usunąć również zanieczyszczenia z podłogi pod wycieraczką. Najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesne umycie całej podłogi, aby brud się nie roznosił. Dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch kompletów wycieraczek, kiedy jeden jest w czyszczeniu, użytkowany jest drugi. Pomoże to lepiej zarządzać ich sprzątaniem.

Jak widać, firmy korzystające z wycieraczek w swoich budynkach, mają do dyspozycji szeroki szereg środków do zapewnienia im odpowiedniej czystości. Dzięki ich wykorzystaniu nawet podczas deszczowej jesieni, podłogi biura będą czyste i suche.

Inspirowane: Matywejsciowe.pl – wynajem mat wejściowych