Niedosłuch – co zrobić, kiedy słyszysz coraz mniej?
Share
Pogarszanie się słuchu to naturalny proces związany ze starzeniem się ludzkiego organizmu. Niedosłuch coraz częściej dotyka jednak osób młodych. Nie dziwi więc, że pojawia się coraz więcej pytań zarówno o to, w jaki sposób dbać o słuch, oraz o sposoby radzenia sobie z coraz mniejszym zakresem słyszalności.
Zmysł słuchu
Słuch to zmysł człowieka, który u płodu rozwija się jako pierwszy. Dziecko w brzuchu mamy początkowo słyszy szum i bicie serca, w drugiej połowie ciąży zaczyna odbierać dźwięki z otoczenia, dzięki czemu poznaje głos rodziców oraz ich świat. Po porodzie mały człowiek poznaje kolejne cudowne dźwięki – szum morza, śpiew ptaków czy szept ukochanej osoby. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których narząd słuchu nie działa prawidłowo. Może być to głuchota wrodzona (niedorozwój narządu słuchu pojawia się już w okresie prenatalnym) lub głuchota nabyta w późniejszym czasie. Słuch może także ulec pogorszeniu, ale nie zaniknąć całkowicie – wtedy mówimy o niedosłuchu.
Czym różni się niedosłuch od głuchoty
Niedosłuch to ograniczenie funkcji słuchowej, która utrudnia odbieranie dźwięków płynących z otoczenia, w tym mowy. W zależności od tego, jak bardzo uszkodzony jest narząd słuchu, wyróżniamy kilka stopni tego schorzenia:
- lekkie upośledzenie słuchu (szept nie jest słyszalny),
- umiarkowane upośledzenie słuchu (niewyraźna mowa nie jest słyszalna),
- znaczne upośledzenie słuchu (średnio głośna mowa nie jest słyszalna),
- głębokie upośledzenie słuchu (głośna mowa nie jest słyszalna).
Głuchota natomiast charakteryzuje się niezdolnością do odbierania jakichkolwiek dźwięków.
Ubytek słuchu – leczenie
Leczenie niedosłuchu zależne jest od stopnia ubytku słuchu oraz miejsca uszkodzenia. W medycynie wyróżnia się 3 sposoby:
- przeprowadzenie operacji,
- wszczepienie implantu ślimakowego,
- zastosowanie nowoczesnych aparatów słuchowych.
Ubytek słuchu znacznie obniża poziom jakości życia. Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią zdziałać cuda. Poprawa słuchu z pomocą aparatów słuchowych zwiększy koncentrację, pozwoli rozumieć mowę, zlikwiduje problemy w komunikacji z innymi, zwiększy chęć podejmowania nowych wyzwań, wyeliminuje poczucie wykluczenia oraz wycofanie z życia społecznego.
Słyszenie obuuszne – czy wystarczy nam jedno prawidłowo słyszące ucho?
Aby prawidłowo lokalizować źródło dźwięku i odpowiednio skupić się na tym, co chcemy usłyszeć, konieczne jest słyszenie binauralne (czyli obuuszne). Procesy binauralne bardzo ułatwiają życie i zapewniają prawidłowy odbiór wszystkich dźwięków. Zachodzą jedynie wtedy, gdy człowiek słyszy na dwoje uszu. Dlatego tak ważne jest noszenie dwóch aparatów słuchowych, jeśli stwierdzono ubytek słuchu w każdym z nich. Tylko to pozwoli nam odzyskać całkowity komfort życia.
Korzyści płynące z noszenia dwóch aparatów słuchowych
- Lepsze rozumienie mowy
- Poprawa wybiórczości słuchu
- Możliwość wskazania kierunku i odległości dobiegającego dźwięku
- Wyższa jakość odbieranego dźwięku
- Brak szumów usznych
Dlaczego noszenie dwóch aparatów słuchowych jest tak istotne?
Noszenie tylko jednego aparatu słuchowego może powodować pogorszenie słuchu w drugim uchu. Potrzebujesz dwoje uszu, aby wyraźnie słyszeć. Nosząc dwa aparaty słuchowe, nie musisz wysilać się, aby usłyszeć rozmowę zdrowym uchem, wszystko wtedy odbywa się naturalnie. Najważniejszą korzyścią płynącą z używania dwóch aparatów słuchowych jest poprawa zdolności wielokierunkowego słyszenia. Ma to kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa, ponieważ pozwala to ustalić, z której strony nadjeżdża samochód lub rower. Dwa aparaty słuchowe pomogą również zapobiec dalszemu pogłębianiu wad słuchu.
Gdy dotknie nas problem ubytku słuchu należy pamiętać, że istnieją skuteczne rozwiązania, które pomogą nam przywrócić jakość życia. Aby jednak odzyskać komfort słyszenia, ważne jest noszenie dwóch aparatów słuchowych. Natura dała nam dwoje uszu nie bez powodu – tylko słyszenie obuuszne pozwala na wyraźny odbiór dźwięków i pozwala na ich lepszą interpretację.