Nowoczesne smartfony a bezpieczeństwo danych
Share
W dobie rosnącego znaczenia technologii w codziennym życiu, nasze telefony komórkowe stały się urządzeniami służącymi nie tylko do dzwonienia, pisania smsów, czy robienia zdjęć, ale przejęły także rolę komputerów. Badania pokazują, że liczba osób korzystających ze smartfonów przekroczyła liczbę użytkowników laptopów.
Co wie o mnie mój telefon?
Ze świecą możemy szukać innego urządzenia, które w tak wyspecjalizowany sposób zbiera informacje o swoim użytkowniku, co smartfon. Dane wprowadzane do telefonu niestety nie pozostają tylko w nim. Największą część informacji udostępniamy nie całkiem świadomie, poprzez lajkowanie materiałów w sieci, zwyczajnie przeglądanie stron, czy korzystanie z aplikacji. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że wszystko, do czego używamy telefonu, zostawia po sobie ślad. Nasz operator wie z kim i jak długo rozmawiamy, a jeśli korzystamy z sieci komórkowej do przeglądania Internetu, wie również jakie strony odwiedzamy. Jeśli korzystamy z jakiejś aplikacji, to do treści tam zamieszczanych ma dostęp także jej właściciel, analogicznie przy korzystaniu z wi-fi – administrator sieci, a przy korzystaniu z niezabezpieczonego wi-fi, właściwie każdy, kto jest w zasięgu tej sieci.
Traktuj telefon jak komputer
Codziennie na swoich prywatnych lub firmowych smartfonach gromadzimy spore ilości poufnych danych: smsy, maile, zdjęcia, kontakty, inne wrażliwe informacje. Ponadto w celu ułatwienia sobie życia prosimy telefon o zapamiętanie hasła do portali społecznościowych, skrzynek pocztowych czy sklepów internetowych. Komu by się chciało stale logować, prawda? A co, jeśli ktoś ukradnie Twój telefon? W kradzieżach telefonów coraz częściej chodzi nie o wartość modelu, ale o zapisane w nich informacje. Kwestie dbania o bezpieczeństwo również nie wyglądają kolorowo. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie łączył się z Internetem za pomocą komputera nieposiadającego antywirusa, bo nigdy nie wiadomo, na co natrafimy w sieci albo co ściągniemy przez przypadek. Podejrzane strony wykradające dane, wirusy, oprogramowanie typu malware, wszystko to realne zagrożenia, czyhające na nas każdego dnia. A jak jest z naszymi telefonami? Cóż, kwestie bezpieczeństwa telefonów traktujemy po macoszemu, nie dbając o nie wcale bądź prawie wcale. A przecież nie oddałbyś dostępu do komputera czy telefonu całkowicie obcej osobie, prawda?
Jak dbać o bezpieczeństwo swojego telefonu?
Brak jakichkolwiek zabezpieczeń w naszych telefonach wynika głównie z niewiedzy, że coś może im w ogóle zagrażać. Wciąż mamy mentalność jak sprzed epoki smartfonów, gdzie telefon służył do dzwonienia i pisania wiadomości, nie zważając, że spektrum czynności, które za jego pomocą wykonujemy, stale się poszerza. Z racji, iż rośnie liczba użytkowników smartfonów, stale rośnie także liczba wirusów i złośliwego oprogramowania mającego za zadanie przejęcie kontroli nad naszymi telefonami w celu kradzieży danych lub tożsamości, które mogą posłużyć cyberprzestępcy chociażby do wyczyszczenia naszego konta bankowego. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, ale dobrze przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby dane zawarte w naszych telefon były bardziej bezpieczne:
- Zawsze używaj blokady ekranu, czy to w postaci kodu, hasła, szlaczka, czy zabezpieczeń biometrycznych
- Posiadaj aktualne oprogramowanie oraz antywirusa
- Instaluj niezbędne aplikacje oraz sprawdzaj, do jakich usług żądają dostępu
- Sprawdzaj, w co klikasz – nie otwieraj podejrzanych maili, załączników oraz nie ściągaj plików z nieznanych źródeł
- Szyfruj prywatne treści
Jednakże nawet najbardziej przezorne osoby zapominają o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie bezpieczeństwa danych – odpowiedniej utylizacji starych bądź zepsutych telefonów. Nowoczesne smartfony powinny być traktowane na równi z komputerami, a ze względu na swoja specyfikę są nośnikami informacji. Z tego względu nie wolno ich zwyczajnie wyrzucać do pojemnika na śmieci, gdyż nigdy nie wiemy, kto może je znaleźć i w jakim celu wykorzystać. Smartfony podobnie jak dyski twarde czy pamięci USB trzeba w odpowiedni sposób zniszczyć, aby osoby trzecie nie miały dostępu do zawartych na nich treści. Niestety domowe sposoby za pomocą młotka lub wiertarki mogą okazać się niewystarczające dla bardziej wytrawnych amatorów zbierania informacji. Takie zadania (zwłaszcza przy sprzęcie służbowym!) najlepiej zlecać firmom zajmującym się profesjonalnym niszczeniem nośników danych, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nikt nie odczyta informacji zawartych w naszych starych bądź zepsutych telefonach, a same urządzenia wraz z przechowywanymi na nich informacjami zostaną unicestwione raz na zawsze.