LOADING

Type to search

Dom i wnętrze Finanse Technologia i motoryzacja

Pęknięcie węża w łazience i zalanie mieszkania. Co robić?

Share

Awarie w mieszkaniach niestety się zdarzają i zwykle wiążą się z kosztami oraz z licznymi niedogodnościami. Przykładem takiej awarii mogą być awarie wszelkich urządzeń i instalacji wodnych. Jeżeli szybko odkryjemy problem, możemy zminimalizować jego skutki, niestety nie zawsze mamy tyle szczęścia. Jakie są najczęstsze problemy i awarie w polskich mieszkaniach?

Awaria w łazience? Pęknięty wężyk przyczyną zalania?

Jedną z najpopularniejszych i niestety najbardziej problematycznych awarii, z jakimi można się zetknąć, jest zalanie łazienki. Najczęściej dochodzi do tego ze względu na zatkanie lub rozszczelnienie różnych urządzeń, które się tam znajdują. Pęknięty wężyk? Zatkany odpływ? A może podczas prania poluzowały się drzwi pralki? Przyczyn może być wiele, efekt jednak zawsze jest ten sam. Dużo wody, to nie tylko zniszczenie różnego rodzaju sprzętów, które w łazience się znajdowały, ale również wyzwanie związane z osuszaniem mieszkania. Woda w przeciągu kilkudziesięciu minut może wsiąknąć w podłogę i ściany. Wtedy stajemy przed poważnym wyzwaniem, jakim jest osuszanie mieszkania. Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań, pomieszczenie będzie wymagało gruntownego remontu, a nam długo będzie towarzyszyła wilgoć. Jak jednak odpowiednio osuszyć mieszkanie?

Skuteczne osuszanie mieszkania

Osuszanie mieszkania po pęknięciu wężyka to spore przedsięwzięcie. Przede wszystkim wszelkie działania należy podjąć szybko, aby uszkodzenia się nie rozszerzały. Po zalaniu uszkodzenia postępują bardzo szybko – woda wsiąka w ściany i podłogę i przenika dalej. Dlatego należy działać szybko. Szybkie osuszanie mieszkania pozwoli zminimalizować straty oraz zredukować ryzyko wystąpienia szkód wtórnych, czyli na przykład pojawienia się pleśni. Jak jednak powinno przebiegać osuszanie mieszkania po pęknięciu wężyka? Wbrew powszechnej opinii samo rozgrzanie pomieszczenia nie jest wystarczające. Na skutek temperatury owszem, wilgoć się uwalnia, jednak musi jeszcze zostać przez coś pochłonięta. Na rynku dostępne są specjalistyczne osuszacze, jednak aby mieć taki na wyposażeniu domu, trzeba się spodziewać awarii. Niestety, to akurat rzadkość, dlatego większość osób decyduje się na skorzystanie z usług specjalistycznej firmy. Statystycznie, zdecydowanie częściej na to rozwiązanie decydują się osoby, które mają wykupioną polisę ubezpieczeniową, gdyż podczas szacowania strat ubezpieczyciel zwraca uwagę na to, czy zapobiegaliśmy tworzeniu się kolejnych strat.

Zalane mieszkanie? Potrzebny rzeczoznawca

Dlaczego osuszanie mieszkania jest tak ważne w przypadku polisy ubezpieczeniowej? Ponieważ w przypadku, gdy nie podjęliśmy żadnych działań zaradczych, a zniszczenia się rozprzestrzeniły, ubezpieczyciel nie zapłaci nam za wszystkie szkody. Jeżeli chodzi o zalane mieszkania rzeczoznawca oceni, czy dało się uniknąć określonych strat, przez szybkie podjęcie działań zaradczych. Takie działania zaradcze to właśnie profesjonalne osuszanie mieszkania – rzeczoznawca weźmie to pod uwagę podczas wyceny szkody.

To co z tym zalanym mieszkaniem?

Po zalaniu mieszkania mamy mało czasu na reakcję. Pamiętajmy o jednym – pęknięty wężyk w łazience, czy zapchany odpływ to duży problem, jednak straty można ograniczyć. Dzięki szybkim decyzjom i profesjonalnej pomocy, można znacznie ograniczyć zakres szkód i zminimalizować ryzyko wystąpienia szkód wtórnych. Z pewnością takie działania zaradcze, jak na przykład osuszanie mieszkania, weźmie pod uwagę rzeczoznawca, podczas dokonywania wyceny szkody.