LOADING

Type to search

Sports

Początek przygody ze strzelectwem sportowym – czego możesz się spodziewać?

Share

Przygoda ze strzelectwem sportowym rozpoczyna się od wizyty na strzelnicy i najczęściej od dołączenia do klubu sportowego, gdzie można poznać lepiej reguły dyscypliny. Czego można się spodziewać po rozpoczęciu przygody ze strzelectwem sportowym i czy takie hobby ma w ogóle sens?

Strzelectwo dla początkujących

Strzelnice zapewniają miejsce do treningu, a także kontakt z doświadczonymi trenerami i jednocześnie zawodowymi instruktorami. Początkujący, dzięki temu wdraża się stopniowo w bezpieczne zasady trzymania broni i może lepiej określić własne cele sportowe. Instruktor pomaga w ocenie predyspozycji i przy testowaniu różnych rodzajów broni od pistoletów po karabiny i strzelby gładkolufowe.

Od instruktora po wsparcie kolegów z klubu sportowego

Nauka strzelania odbywa się zawsze pod okiem instruktorów, ale po zdobyciu pewnego doświadczenia przesuwa się zawodnika do osób już zapisanych w klubie sportowym. Bardziej doświadczeni koledzy odciążają szkoleniowca i pomagają w dalszym rozwoju pasjonata. Strzelnica zapewnia stosunkowo szybki start, ale to od indywidualnego zaangażowania zależy tak naprawdę sukces w dyscyplinie.

Pozwolenie na broń niepotrzebne, ale wygodne w dalszym rozwoju zawodnika

Na strzelnicy można ćwiczyć bez pozwolenia na broń, chociaż bardziej doświadczeni zawodnicy dopełniają formalności, żeby swobodnie poruszać się po różnych obiektach z własnym i już zarejestrowanym arsenałem.

Wiele kierunków rozwoju sportowego i hobbystycznego

Strzelectwo sportowe wymaga opanowania pistoletu, strzelby gładkolufowej, a także karabinu. Inne obszary rozwoju to strzelectwo długodystansowe, dynamiczne, czy nawet westernowe i związane z rekonstrukcją wydarzeń historycznych. Ustawa o broni i amunicji omawia szczegółowo zasady pozyskania pozwolenia w każdym ze wskazanych obszarów.

Patent i zdanie egzaminu niezbędne do prawdziwej rywalizacji sportowej

Nie trzeba rozpoczynać od razu zaawansowanego treningu. Strzelnice udostępniają jednorazowe pakiety umożliwiające poznanie zasad panujących w strzelectwie sportowym, a nawet organizują wewnętrzne zawody dla osób, które chcą sprawdzić umiejętności. Dopiero wyrobienie patentu i zdanie egzaminu otwiera możliwość prawdziwej rywalizacji sportowej. Od zawodnika oczekuje się dobrego zdrowia, w tym psychicznego, pełnoletności i braku problemów z prawem. To absolutne minimum do rozwoju w dyscyplinie strzelectwa sportowego. Dołączenie do klubu na strzelnicy to opłacalne rozwiązanie, ponieważ zapewnia zniżki na pakiety, lepszy kontakt z instruktorami i integrację z osobami o podobnych zainteresowaniach. Wiele strzelnic proponuje bezpłatne szkolenia, albo inne wydarzenia przydatne w rozwijaniu kwalifikacji strzeleckich.

Na zakończenie

Strzelnice proponują bardzo naturalny program rozwoju zawodnika od początkującego do zaawansowanego z możliwością wyrobienia patentu i następnie pozwolenia na broń. Rozpoczęcie przygody ze strzelaniem nie jest trudne, ale wymaga sporego zaangażowania, aby wejść na wyższy poziom rywalizacji sportowej.