LOADING

Type to search

Zdrowie

Puszki medyczne – bezpieczne przechowywanie narzędzi chirurgicznych

Share

W medycynie nierozłącznym atrybutem lekarzy wszelkich specjalizacji są różnego rodzaju narzędzia, bez których nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ich pracy. Odpowiednie obchodzenie się z narzędziami chirurgicznymi to sprawa priorytetowa. To samo dotyczy ich przechowywania. Puszki medyczne są pojemnikami specjalnie dostosowanymi do tego właśnie celu. Przede wszystkim są wykonane z bardzo wysokiej jakości stali nierdzewnej, która może być poddawana sterylizacji, ponieważ jest to warunek konieczny, który każdy pojemnik na narzędzia medyczne musi posiadać. Pojemniki medyczne są przedmiotami wielokrotnego użytku i służą do korzystania z instrumentów medycznych także podczas zabiegów i operacji. Poza tym służą do ich magazynowania. Jest wskazane, aby wszystkie posiadały oznakowanie ce, a więc spełniały wymagania dyrektyw “Nowego podejścia”, gdyż zapewnia to najwyższej jakości testowany materiał, z którego wykonany jest sprzęt. Większość puszek medycznych posiada prostokątny lub kwadratowy kształt. Dostępnych jest wiele ich rozmiarów. Najbardziej uniwersalne to:

  • 180 mm x 80 mm x 40 mm,
  • 200 mm x 100 mm x 40 mm,
  • 240 mm x 115 mm x 40 mm

Najbardziej standardowym spośród wyżej wymienionych zaś jest drugi rozmiar – 20 na 10 i na 4 centymetry. Taki rozmiar jest najczęściej produkowany z uwagi na najdogodniejszą pojemność jeśli chodzi o większość narzędzi chirurgicznych.

Funkcje

Puszki medyczne to bezpieczne przenoszenie instrumentów, zapewniające higienę i ich jak najmniejszy kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, co w przypadku instrumentów chirurgicznych jest bardzo wskazane. Pojemniki posiadają pokrywę, którą zdejmuje się od góry. W większości przypadków nie mają zamków. To ułatwia korzystanie z nich i zapewnia szybki dostęp do narzędzi. Puszki medyczne służą również do mycia narzędzi po zabiegach i przed dokonaniem ich sterylizacji. Są oczywiście dostępne również kasety medyczne, które posiadają zaczepy i nawet zamki zamykane na klucz. Służą do przechowywania narzędzi niebezpiecznych lub rzadziej używanych i wykorzystuje się je jedynie jako pojemniki magazynujące. Puszki z zamkami są inaczej zwane pojemnikami typu PNMZ. Materiał do ich wykonania musi być również najwyższej jakości i spełniać wszystkie wyżej wspomniane wymogi ogólne. Specjalny rodzaj puszek medycznych jest również używany do umieszczania w nich narzędzi w sterylizatorach. Tego rodzaju pojemniki są jednak nieco inaczej zaprojektowane i nie mogą być jednocześnie wykorzystywane do przechowywania instrumentów poza pojemnikiem służącym do ich sterylizowania.

Bezpieczeństwo

Kontakt z narzędziami chirurgicznymi ma zarówno służba medyczna, jak i pacjenci – najwyższym priorytetem jest zatem zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z nich. Puszki na narzędzia medyczne mające bezpośredni kontakt z instrumentami muszą zatem przejść szereg atestów, dzięki którym zostaną dopuszczone do dalszej eksploatacji i możliwości wykorzystania ich w placówkach medycznych. Co więcej, bez posiadania odpowiednich atestów nie powinny być nawet dopuszczone do sprzedaży. Pojemniki na narzędzia tego typu są produkowane przez hurtownie medyczne i rozprowadzane przez nie lub przez sklepy medyczne, które z kolei zaopatrują szpitale i kliniki.

Inspirowane: wamed.pl – producent sprzętu medycznego