LOADING

Type to search

Porady

Ręczne pranie dywanów przed świętami? Nonsens!

Share

Wielkimi krokami zbliżają się tak lubiane przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Wiążą się one z intensywnymi przygotowaniami, dokładnym sprzątaniem domów, wielkimi zakupami, gotowaniem przeróżnych potraw, pieczeniem ciast czy dekorowaniem mieszkań. Dla wielu jest to czas bardzo intensywny i nerwowy. Nadmiar obowiązków w połączeniu z pracą zawodową sprawiają, że czasami naprawdę ciężko jest wszystko pogodzić. Dlatego warto przynajmniej w niektórych kwestiach skorzystać z usług specjalistów.

Ręczne pranie dywanów

Dywan jest jednym z elementów wystroju mieszkania, który zwykle poddaje się gruntownemu czyszczeniu przed świętami Bożego Narodzenia. Sprawia on, że wnętrza stają się bardziej przytulne i ciepłe, ale utrzymanie go w dobrej kondycji i usuwanie wszelkich plam nie jest takie proste.

Przede wszystkim dywany powinno się czyścić i odkurzać regularnie, stare zabrudzenie z czasem jest trudniejsze do usunięcia. Jeżeli chodzi o plamy, można wskazać wiele domowych sposobów ich usuwania. Najprostszy z nich to stosowanie wody zmieszanej z płynem do naczyń. Jeżeli jednak to nie przyniesie pożądanych rezultatów kolejnym wyjściem jest ocet i soda oczyszczona. Roztwór powstały z połączenia octu i wody, lub pastę z sodu oczyszczonej i wody można wyłożyć na bardziej uporczywą plamę. Często polecane jest też stosowanie mąki ziemniaczanej, szczególnie w przypadku tłustych plam.

Jeżeli chodzi o pranie dywanów, czyli ten właściwy zabieg odświeżania typowy dla przed świątecznych porządków, można je wykonać na mokro lub na sucho. W sklepach można znaleźć wiele specjalnych środków. W przypadku czyszczenia na sucho, należy wybrany specyfik rozsypać na powierzchni dywanu i zostawić na dłuższy czas, następnie odkurzyć. Sklepowe specyfiki można ponownie zastąpić sodą oczyszczoną. Pranie na mokro jest wieloetapowe. Przede wszystkim należy rozpocząć od dokładnego odkurzenia dywanu. Następnie specjalną szczoteczką należy szorować dywan przy pomocy płynu do tego przeznaczonego. Nadmiar wody należy usunąć papierowych ręcznikiem, pozostawić do wyschnięcia, a na koniec ponownie odkurzyć. W ostatnim czasie popularny staje się też specjalny odkurzacz do prania dywanów. Jest to sprzęt, który z pewnością nie należy do najtańszych, ale znacznie ułatwia pracę. Do poprawnego działania potrzeba użyć specjalnych środków do tego przeznaczonych. Istnieje też możliwość wypożyczenia takiego sprzętu i oddania po wykonaniu zamierzonych porządków.

Pralnie dywanów – lepsze rozwiązanie!

Ręczne pranie dywanów wiąże się z duża ilością pracy, którą trzeba wykonać, i czasu, który trzeba poświęcić. Dodatkowo potrzeba przestrzeni, na której można swobodnie pracować, żeby dokładnie usunąć zabrudzenia. Niezbędnych jest również wiele środków i detergentów. Z kolei używanie odkurzacza do prania dywanów to dodatkowe koszty, nawet w przypadku wypożyczenia no i konieczność obsługiwania większego sprzętu. Czyszczenie w procesach domowych może też się okazać mniej skuteczne i mimo wielu zabiegów bardziej uporczywe plamy mogą się nie wywabić. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w okresie przedświątecznej gorączki jest skorzystanie z usług profesjonalnych pralni dywanów.

Pralnie zwykle w swojej ofercie mają takie usługi jak:

  • trzepanie dywanów (usuwanie sypkich brudów np. piachu, kurzu),
  • natrysk,
  • wcieranie silnego środka, który rozpuszcza brud,
  • wkładanie dywanu do basenu, pranie za pomocą specjalnych automatów szorujących lub ręcznej szczotki w przypadku delikatniejszych dywanów,
  • płukanie dywanów pod bieżącą wodą i odwirowanie w wirówce dywanowej,
  • dokładne wysuszenie wyczyszczonego dywanu.

Dzięki wyżej wymienionym procesom jakość pełnionych usług jest bardzo wysoka. Dywany są dokładnie wyczyszczone i odświeżone, wszelkie plamy usunięte, dzięki czemu po wizycie w pralni wyglądają one jak nowe! Efekt jest zwykle dużo bardziej okazały niż po zwykłym praniu w warunkach domowych, dlatego z pewnością warto skorzystać z usług pralni, zamiast się męczyć i denerwować.

Inspirowane: pranieverticali.pl – Pranie dywanów