LOADING

Type to search

Dom i wnętrze

Silikon do marmuru – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Share

Marmur i kamień naturalny to szczególnie doceniane, ale też wymagające. Zapotrzebowanie na ten materiał wynika z wytrzymałości i trwałości. Trzeba jednak pamiętać, że prawie wszystkie skały mają zdolność absorpcji cieczy. Do uszczelniania marmuru używa się specjalnego silikonu.

Rodzaje silikonów do marmuru

Silikon do marmuru należy wybrać z uwzględnieniem negatywnych skutków, jakie będą wywierane na kamień podczas pracy. Obecnie producenci chemikaliów oferują stosowanie różnych rodzajów silikonu. Dobrze dobrana kompozycja wypełnia pory i nie pozwala wilgoci niszczyć naturalnego materiału. Ponadto szczeliny w marmurze odpowiednio zasilikonowane nie poddają się działaniu soli, środków chemicznych i innych agresywnych substancji dzięki czemu marmur zachowuje swój atrakcyjny wygląd przez wiele lat.

W zależności od składu silikony do marmuru są następujących typów:

  • na bazie lateksu, zawierające substancje chemiczne – stosowane do usuwania plam i rdzy różnego pochodzenia
  • silikonowe, które przy okazji służą do ochrony kamiennych powierzchni przed działaniem deszczu, śniegu, słońca i ekstremalnych temperatur.

Silikon odpowiedni do marmuru ma neutralny systemie utwardzania. Tego typu spoiwo znajduje zastosowanie w ogólnych pracach domowych, naprawczych i budowlanych. Jest on idealny do uszczelniania i montażu elementów budowlanych wykonanych z kamienia naturalnego, marmuru, granitu czy lastryko. Zawiera specjalne dodatki antyseptyczne zapobiegające powstawaniu pleśni i grzybów, może być stosowany do uszczelniania spoin w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich, jak łazienki, prysznice, toalety.

Zalety dobrze dobranego silikonu do marmuru

  • Nie pozostawia plam na kamieniu naturalnym, marmurze i granicie.
  • Zapobiega pojawianiu się pleśni.
  • Jest bez zapachu.
  • Posiada doskonałą przyczepność do betonu, tynku, powierzchni emaliowanych, szkła, metali kolorowych, drewna i innych materiałów budowlanych.
  • Silikon do marmuru jest neutralny chemicznie, nie powoduje korozji i zacieków.
  • Czas tworzenia powłoki na powierzchni wynosi 5-15 minut, szybkość utwardzania szczeliwa wynosi 3 mm dziennie przy +23°C i 50% wilgotności względnej.
  • Posiada szeroki zakres temperatur pracy: od -40°С do +180°С.

Przy wyborze silikonu do marmuru należy pamiętać, że spoiwa te nie zawsze są w stanie zabezpieczyć marmur jako całość. Pod wpływem czynników zewnętrznych każda kompozycja stopniowo traci deklarowane przez producenta właściwości. Dlatego, aby zachować dobry stan naturalnego materiału, konieczne jest regularne stosowanie impregnatów ochronnych i wymiana silikonu co pewien czas.   W zależności od warunków jakie panują w pomieszczeniu czy na zewnątrz, na jakie narażony jest silikonowany marmur, wymianę spoiwa przeprowadza się w cyklu od 2 do 5 lat.