LOADING

Type to search

Zdrowie

Wybór szczoteczki do zębów – dlaczego jest tak ważny?

Share

Prawidłowa higiena jamy ustnej to warunek zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Najważniejszym zabiegiem higienicznym jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przy użyciu pasty i szczoteczki do zębów. Warto pamiętać, że od rodzaju i jakości używanej szczoteczki zależy kondycja zębów oraz całej jamy ustnej.

Dlaczego to ważne?

Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie wykorzystywane do higieny jamy ustnej. To właśnie ona pozwala na usuwanie płytki nazębnej, lepkiej warstwy bakterii i węglowodanów, nieustannie osadzających się na zębach. Jeśli nie będzie usuwana, ulegnie stopniowej mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny. Płytka bakteryjna może powodować nieprzyjemny zapach z ust, a także przyczyniać się do rozwoju próchnicy oraz paradontozy, choroby przyzębia wymagającej leczenia periodontologicznego. Aby periodontolog nie był potrzebny, niezbędny jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Wiele osób nie zwraca uwagi na różnice pomiędzy poszczególnymi modelami. To poważny błąd. Szczoteczki do zębów sprzedawane w sklepach różnią się między sobą. Odpowiednio dobrany produkt stanowi podstawę prawidłowej higieny jamy ustnej i umożliwia skuteczną ochronę przed próchnicą i innymi chorobami.

Na co zwrócić uwagę kupując szczoteczkę do zębów?

Wybierając szczoteczkę do zębów, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na twardość włosia. Według powszechnie panującego przekonania im twardsze włosie, tym większa skuteczność czyszczenia. To nieprawda. Stomatolodzy zalecają osobom dorosłym korzystanie z produktów o średniej twardości. Dzieci oraz osoby cierpiące na choroby przyzębia powinny szczotkować zęby miękkimi szczoteczkami. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wygląd główki oraz sposób ułożenia włókien. Odpowiednio ułożone włókna różnej długości docierają do najdalszych zakamarków i umożliwiają skuteczne usuwanie resztek pokarmu oraz płytki nazębnej. Dobrej jakości szczoteczka do zębów powinna nie tylko skutecznie czyścić zęby, ale również język i policzki. Niektóre modele wyposażone są w specjalne gumowe nakładki pozwalające na usuwanie bakterii z miękkich tkanek jamy ustej.

Modele manualne, elektryczne i soniczne

Mycie zębów szczoteczką manualną wymaga cierpliwości i odpowiednich umiejętności. Istnieje kilka technik szczotkowania zębów. Do najbardziej znanych i popularnych należy metoda obrotowo-wymiatająca oraz okrężna. Zdecydowanie łatwiejsze jest korzystanie ze szczoteczek elektrycznych wyposażonych w okrągłą główkę wykonującą ruchy oscylacyjno-rotacyjne. Mycie zębów przy użyciu takiego sprzętu polega na przykładaniu główki do kolejnych zębów i nie wymaga wykonywania żadnych dodatkowych ruchów. Udoskonaloną odmianą szczoteczek elektrycznych są modele soniczne, uważane za najbardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Główka szczoteczki sonicznej w ciągu minuty wykonuje od 31 000 do 62 000 ruchów, dzięki czemu dokładnie czyści zęby oraz przestrzenie międzyzębowe, a dodatkowo masuje dziąsła i poprawia ich stan. Bez względu na rodzaj stosowanej szczoteczki do zębów należy pamiętać o jej regularnej wymianie. Włosie szczoteczki w miarę zużywania się gorzej usuwa resztki jedzenia i płytkę bakteryjną, co może negatywnie wpływać na stan uzębienia.

Wybór szczoteczki do zębów ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem niezbędna jest również stomatologia zachowawcza obejmująca m.in. profilaktyczne wizyty u dentysty oraz zabiegi usuwania kamienia nazębnego. Tylko regularne mycie i kontrolowanie stanu uzębienia pozwala pozbyć się próchnicy i uniknąć chorób przyzębia.

źródło: mcs-przychodnia.pl – stomatolog Warszawa