LOADING

Type to search

Zdrowie

Wychowujesz dziecko z ADHD? Nie wstydź się prosić o wsparcie!

Share

W momencie, gdy rodzic dowiaduje się, że u jego dziecka zdiagnozowano zaburzenie ADHD, staje przed dużym wyzwaniem, któremu musi stawić czoła. Pomocą może być skorzystanie z rad terapeuty dziecięcego, który wyjaśni, skąd biorą się u dziecka pewne zachowania, i wskaże, jak sobie z nimi radzić.

Zrozumieć dziecko z ADHD

Jeśli rodzic próbuje spojrzeć na świat oczami swojego dziecka, łatwiej będzie mu je zrozumieć i umiejętnie wychowywać.

Dziecko z zaburzeniem ADHD jednocześnie odczuwa potrzebę, by zachowywać się tak, jak się tego od niego oczekuje, ale jego układ nerwowy wciąż napędza go do działania i ruchu. Taki kilkulatek czuje się ograniczony przez świat, który zazwyczaj nie akceptuje jego odmiennego sposobu funkcjonowania.

Warto, by rodzic ustalił plan działania – zarówno ten krótkotrwały, jak i długotrwały, który pozwoli lepiej prowadzić dziecko w kierunku satysfakcjonującej pełnej sukcesów przyszłości.

Nie należy zapominać, że presja świata niestety może wzmagać negatywne zachowania i emocje w dziecku z ADHD. Wiele osób nie ma do niego cierpliwości albo traktuje je stereotypowo jako niewychowane i niegrzeczne. W rezultacie kilkulatek zaczyna czuć się gorszy od innych – zachwiane staje się u niego poczucie własnej wartości.

Odwiedzenie terapeuty ze swoim dzieckiem z pewnością przyniesie wspaniałe wyniki. Psycholog dziecięcy jest osobą, która może pomóc, dać nadzieję na szczęśliwszą teraźniejszość i przyszłość oraz wesprzeć zarówno dziecko, jak i zatroskanego rodzica. Im wcześniej poszuka się specjalistycznej pomocy, tym łatwiej będzie współpracować z kilkulatkiem. Oto kilka wskazówek, które mogą być użyteczne w codziennym trudnie wychowawczym.

Ustal sztywne granice

Dziecko cierpiące na to zaburzenie potrzebuje jasnych i spójnych oczekiwań oraz ograniczeń, na których może codziennie polegać. Jeśli rodzic nie ustali sztywnych granic, bardzo utrudni swojemu dziecku zwykłe funkcjonowanie.

Współpraca, nie narzucanie

Dziecko z ADHD nie lubi być nadmiernie kontrolowane. Zamiast narzucić mu harmonogram codziennych zajęć, warto traktować go jako sojusznika i uwzględnić jego zdanie w tworzeniu planów dnia.

Skupiaj się na mocnych stronach

Dziecku z ADHD towarzyszy potrzeba tego, by inni zauważyli oraz docenili jego wyjątkowe cechy i mocne strony. Gdy rodzic zaspokaja tę potrzebę, to ono zaczyna także dostrzegać w sobie pozytywy, a to z kolei buduje jego silne poczucie własnej wartości.

Dbaj o więzi

Wysokie pobudzenie emocjonalne to stan, który przez większość dnia towarzyszy dziecku z ADHD. Okazuje się, że bliskie relacje z opiekunem uspokajają je i dezaktywują emocjonalne pobudzenie prawej półkuli mózgu. Istnieje silna zależność pomiędzy zażyłą relacją z osobą dorosłą i poprawą zachowania dziecka oraz złagodzenia negatywnych skutków zaburzenia, a także poprawa zdrowia psychicznego.

Rodzic powinien rozumieć, jak ważną rolę odgrywa w życiu dziecka, u którego zdiagnozowano ADHD. Często takie dziecko nie ma oparcia w grupie rówieśniczej, a jedyną podporą pozostają wtedy rodzice. Warto również zawsze pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy poradni psychologicznej. Z pewnością zdarzą się trudne momenty, w których przyda się wsparcie od specjalisty.