LOADING

Type to search

Dom i wnętrze

Zabrudzenia na elewacji. Jak je usunąć?

Share

Elewacja jest często pomijanym elementem podczas wiosennych porządków, a to właśnie ona potrafi radykalnie zmienić oblicze naszego otoczenia. Zabrudzone ściany zewnętrzne nie zwracają naszej uwagi, choć efekt po gruntownym myciu może być zaskakujący. Dzięki odpowiednim zabiegom czyszczącym elewacja może wyglądać jak nowa. Podczas mycia ścian zewnętrznych pomocne będą specjalne preparaty, które ułatwią usuwanie szczególnie trudnych zanieczyszczeń. Jaki środek wybrać i jak podejść do pierwszego mycia elewacji?

Mycie elewacji – co warto wiedzieć?

Na zabrudzenia elewacji wpływ ma wiele czynników. Brak regularnego czyszczenia może sprawić, że ściany zewnętrzne bardzo szybko się “zestarzeją”, przypominając wypłowiałe, wieloletnie budynki. Elewacja nie jest wolna od kurzu i brudu. Mało tego, jest narażona na zabrudzenia znacznie bardziej niż ściany wewnętrzne. Wszystko ze względu na zmienne czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia powietrza.

Wiele zależy od tego, w jakim miejscu usytuowany jest budynek, ale nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonana jest elewacja. Kolor tynku też ma znaczenie, a im jaśniejszy, tym lepiej widoczne nieczystości.

Jeśli pierwszy raz podchodzimy do mycia elewacji, rozwiązaniem wartym zakupu, które ułatwi nam zadanie i zaoszczędzi nerwów, będzie BPS chemia. Sama myjka ciśnieniowa może nie być wystarczająca, a na pewno przysporzy nam o wiele więcej pracy, jeśli zechcemy za jej pomocą usuwać głęboko położone zabrudzenia.

Jakie są najlepsze sposoby na mycie elewacji?

Zanim podejdziemy do gruntownych porządków, dobrze zaopatrzyć się w chemię BPS, która o wiele lepiej poradzi sobie usuwaniem zabrudzeń. Elewacja budynku jest szczególnie trudną powierzchnią do czyszczenia z racji swojej strukturalnej, porowatej powierzchni. Odpowiednio dobrany środek będzie na wagę złota. Mamy do wyboru wiele preparatów myjących, a w tym płyny, zmywacze czy żele BPS.

Na ścianach zewnętrznych może osadzać się wiele zanieczyszczeń ze środowiska; w tym sadza z kominów lub spaliny z samochodów. Poza zabrudzeniami elewacja narażona jest też na nalot organicznych porostów, które pozostawiają po sobie zielone, trudne do usunięcia ślady. Zastosowanie wody pod ciśnieniem na pewno nie poradzi sobie z eliminacją koloni bakterii czy grzybów. W takim wypadku dobrze posłuży nam BPS chemia, która pozostawi ściany nie tylko czyste, ale i wolne od drobnoustrojów.

Jak usuwać zabrudzenia z elewacji?

Żel BPS jest w stanie pozbyć się nie tylko świeżych zabrudzeń, ale i wieloletnich, zapomnianych zacieków. Zastosowanie jest bardzo intuicyjne. Wystarczy, że zwilżymy ściany zimną wodą, a następnie nałożymy żel BPS za pomocą wałka lub pędzla. Nie ma potrzeby rozcieńczania preparatu, jeśli zależy nam na pozbyciu się trudnych plam i osadów. Całość pozostawiamy na ok. godzinę, najwyżej dwie. Wszystko zależy od tego, jakich efektów końcowych oczekujemy. Musimy pamiętać, aby nie pozostawiać żelu na zbyt długo, a w razie zasychania substancji – delikatnie zwilżyć ją wodą. Mikstura pozostawiona na długie godziny może uszkodzić tynk.

Korzystanie ze środków myjących nie jest czasochłonne. Nie wymaga więcej pracy niż użycie wody, a jest w stanie skutecznie poradzić sobie z brudem. Stosowanie chemii BPS zgodnie z opisem producenta nie wpłynie na stan i wygląd naszej elewacji. Jeśli obawiamy się, że preparat będzie za mocny, możemy rozcieńczyć go z wodą. Działanie będzie mniej spektakularne, jednak nie każda elewacja wymaga użycia silnych substancji czyszczących.