LOADING

Type to search

Technologia i motoryzacja

Znaczenie elementów inspekcyjnych w systemie rurowym do transportu pneumatycznego

Share

W skład każdego systemu rurowego wchodzą tysiące elementów różniących się od siebie kształtami oraz wymiarami. Dzięki nim można zbudować nowoczesną instalację pozwalającą na wykonywanie efektywnego przesyłu materiałów sypkich w dowolnym kierunku. Ważną częścią są wśród nich  elementy inspekcyjne, o których piszemy poniżej.

Do czego służy system rurowy?

Rury, kolana rurowe, trójniki, łuki, przesypy i cyklony – bez nich trudno wyobrazić sobie skutecznie działający system rurowy. Dzięki temu, że posiadają one bardzo różną charakterystykę, możliwe jest stworzenie stosunkowo mało gabarytowej instalacji, która idealnie będzie odpowiadała potrzebom użytkowników. Zanim jednak przejdziemy do opisu poszczególnych elementów inspekcyjnych, najpierw warto wyjaśnić, po co w ogóle budować systemy rurowe? Otóż mają one za zadanie wykonanie szybkiego i bezpiecznego transportu materiałów sypkich, takich jak piasek, zbożowe ziarna czy też proszki chemiczne. Co prawda każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami, lecz wszystkie mogą być transportowane właśnie za pomocą systemu rurowego. Przesyłanie odbywa się to za pomocą tak zwanego transportu pneumatycznego, czyli strumienia powietrza działającego wewnątrz przewodów rurowych.

Elementy inspekcyjne w systemach rurowych

Elementy inspekcyjne to komponenty spełniające bardzo istotną rolę w systemach rurowych. Dzięki nim możliwe jest bowiem skuteczne utrzymanie w czystości całego rurociągu, co jest rzecz jasna koniecznością. Jak łatwo się przecież domyślić pozostałe po ostatnim odbytym transporcie drobinki materiału, mogą negatywnie wypłynąć na kolejny przesył odbywający się po nim. Elementami inspekcyjnymi w systemach rurowych są: trójnik rewizyjny, rura rewizyjna, czyszczak rurowy. Każdy z nich ma oczywiście swoje zadanie. Trójnik rewizyjny na przykład umożliwia zgromadzenie transportowanego materiału w danej części, lub też rozdzielenie strumienia. Czyszczak rurowy pozwala natomiast zatrzymać wszelkie nieczystości na sitku.

Dlaczego warto realizować transport pneumatyczny?

Skoro już wiemy, że elementy inspekcyjne są ważną częścią systemu rurowego, to jeszcze napiszmy nieco o tym, dlaczego warto zdecydować się na transport pneumatyczny właśnie za jego pomocą. Jak wiadomo proces ten, wykorzystuje sprężone powietrze do efektywnego przesyłania różnych surowców. Wszystko opiera się tu na różnicy przepływu powietrza oraz ciśnień z wentylatora i dmuchawy. Dzięki stałej kontroli ciśnienia przez system możliwe jest skuteczne transportowanie danego materiału. Zalet transportu pneumatycznego jest bardzo wiele, a wśród najważniejszych wymienić należy: łatwe wyznaczanie biegu trasy przesyłowej, możliwość dostosowania do posiadanego sprzętu na zakładzie, wysoki poziom bezpieczeństwa czy też elastyczną i stosunkowo łatwą konstrukcję. Bezpieczny przesył wydaje się być szczególnie priorytetową kwestią w przypadku transportowania materiałów sypkich charakteryzujących się właściwościami wybuchowymi. W takim przypadku nie ma miejsca na żadne ryzyko i dlatego transport za pomocą powietrza okazuje się wówczas zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.