LOADING

Type to search

Zdrowie

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Share

Odleżyny należą do najczęstszych powikłań występujących u osób długotrwale przebywających w pozycji leżącej lub unieruchomionych chorobą. Tworzą się one na skutek ucisku tkanek, co w konsekwencji prowadzi do ich niedotlenienia. Odleżyny objawiają się powstawaniem bolesnych, trudno gojących się i głębokich ran. Zmiany te zlokalizowane są głównie na odstających częściach ciała, np. łopatkach, biodrach, kości guzicznej, piętach czy łokciach. W początkowej fazie ich rozwoju uciśnięte miejsce jest zaczerwienione w wyniku wysokiego przekrwienia, następnie pojawiają się pęcherze, które z biegiem czasu pękają, a nieleczone rany otwierają się i są wysoce podatne na zakażenia. Zlekceważenie wystąpienia odleżyn może być groźne w skutkach, ponieważ zainfekowane rany trudno się goją i mogą prowadzić do zakażenia całego organizmu lub w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pacjenta. Właściwym postępowaniem jest także profilaktyka przeciwodleżynowa pozwalająca wyeliminować możliwość ich rozwinięcia. Zarówno do zapobiegania, jak i leczenia tych uszkodzeń skóry służą materace przeciwodleżynowe.

Rodzaje i przeznaczenia materacy przeciwodleżynowych

Wybór odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego zależy od celu, dla którego chcemy go zastosować. Istnieją bowiem produkty do profilaktyki oraz leczenia odleżyn od I do IV stopnia. Wśród dostępnego asortymentu są także produkty z dodatkiem jonów srebra, wykazujące silnie antybakteryjne działanie.

W grupie materacy występują następujące rodzaje:

  • bąbelkowe, zmiennociśnieniowe
  • rurowe
  • piankowe.

Materace bąbelkowe zmiennociśnieniowe zbudowane są z niewielkich sekcji, które wypełniają się powietrzem, dostarczanym za pomocą specjalnej pompy. Dzięki temu określone miejsca na ciele pacjenta nie stykają się bez przerwy z podłożem. Pompa została zaprojektowana tak, aby pracować bezszelestnie, w celu zapewnienia maksimum komfortu i zminimalizowania poziomu hałasu. Materace bąbelkowe występują w formie do zapobiegania, jak i leczenia powstałych już odleżyn i są dedykowane pacjentom o prawidłowej masie ciała.

Materace rurowe posiadają strukturę składającą się z poprzecznie ułożonych wałków, które są napełniane powietrzem za pomocą pompy. Są jednak one wytrzymalsze od swoich bąbelkowych odpowiedników i przeznaczone głównie dla osób z nadwagą i otyłością. Ich dodatkową funkcją jest opcja skuteczniejszego leczenia odleżyn, dzięki możliwości wyjęcia jednej komory spod zmienionego chorobowo miejsca.

Materace piankowe wykonane są ze sprężystej pianki poliuretanowej, a ich powierzchnia jest pofalowana lub podobna do struktury gofra. Należą one do najpopularniejszych materacy, wykorzystywane są głównie w szpitalach, ponieważ są najtańsze i łatwe w czyszczeniu. Zapewniają jednak zdecydowanie mniejszy komfort ze względu na brak regulacji ciśnienia. Ich działanie opiera się na redukowaniu nacisku na newralgicznych, narażonych na odleżyny miejscach.

Te produkty specjalnego przeznaczenia medycznego mają specyficzną budowę, która ma za zadanie niwelowanie nacisku, poprawianie krążenia i stymulowanie pracy tkanek. Najskuteczniejsze są materace działające na zasadzie zmiennego ciśnienia, które najlepiej zapobiegają tworzeniu się ran i wspomagające ich leczenie.

Zalety i korzyści dla pacjenta

Najważniejszą funkcją materaca przeciwodleżynowego jest pobudzanie krążenia w celu zapobiegania uciskowi powodującego odleżyny. Dzięki temu tkanki wracają do prawidłowej pracy i unika się rozwoju martwicy. Długotrwałe leżenie dla osób, które nie są pozbawione czucia , jest powodem ogromnego dyskomfortu i bólu. Materac ma za zadanie poprawę wygody oraz niwelowanie cierpienia, poprzez rozluźnienie napięcia powstającego w stawach i mięśniach. Redukcja nacisku na tkanki w znaczny sposób poprawia komfort przebywania w pozycji leżącej. Nie bez znaczenia w opiece nad chorą osobą jest również ułatwienie sprawowania codziennej pielęgnacji jej opiekunom. Ogranicza to konieczność częstych zmian pozycji chorego, które są najważniejszą profilaktyką odleżyn. Wykonanie z łatwych do utrzymania w czystości materiałów pozwala na ograniczenie rozwoju bakterii i zanieczyszczeń, które mogą zainfekować rany. Materac ma również właściwości termoregulacyjne oraz utrzymujące prawidłowy poziom wilgotności skóry. Eliminuje to powstawanie korzystnego dla rozwoju mikroorganizmów środowiska.

Materac przeciwodleżynowy to podstawowe wyposażenie osoby leżącej lub unieruchomionej. Jego specyficzna budowa i specjalne właściwości wykazują skuteczne działanie w zapobieganiu i leczeniu odleżyn. Materace są również pomocne w poprawianiu komfortu zarówno osoby chorej, jak i zajmującej się jej pielęgnacją. Produkty te są wytrzymałe, dzięki czemu doskonale sprawdzają się do długoterminowej opieki w warunkach domowych i szpitalnych nad leżącym pacjentem.

Materace bąbelkowe oraz materace rurowe są refundowane przez NFZ.

Inspirowane: wzso.pl – sklep rehabilitacyjny