LOADING

Type to search

Technologia i motoryzacja

Giętarki trzpieniowe – na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup?

Share

Gięcie to jedna z najpopularniejszych czynności, jaka ma miejsce w trakcie plastycznej obróbki metalu. Dlatego też giętarka przyda się w każdym warsztacie – zarówno samochodowym, meblarskim, jak i w wielu innych branżach. Rozważasz zakup giętarki trzpieniowej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Jak znaleźć odpowiednią giętarkę?

Urządzenie powinno być dopasowane na miarę potrzeb zakładu, który z niego korzysta. Warto również zaznaczyć, że atrakcyjnie niska cena maszyny nie zawsze może okazać się właściwym kryterium wyboru. Znacznie cenniejsze dla kupującego giętarkę mogą okazać się opinie o jej producencie. Warto również pamiętać, żeby uwzględnić zakres prac wykonywanych w danym przedsiębiorstwie. W małym zakładzie samochodowym z pewnością nie będzie potrzeba maszyny, która pozwoli na wyginanie bardzo skomplikowanych kształtów – tak jak w przypadku formy, która zajmuje się produkcją balustrad.

Giętarka trzpieniowa czy bez-?

Giętarki beztrzpieniowe to urządzenia nieskomplikowane – zarówno pod względem budowy, jak i obsługi. Niestety jednak nie sprawdzą się one tam, gdzie pojawi się potrzeba gięcia rur o cienkich ściankach. Zawiodą one także, gdy zależy nam na uzyskaniu cienkich promieni gięcia. Giętarka trzpieniowa jest znacznie lepiej przystosowana do pracy przy rurach cienkościennych. Zastosowanie na nich urządzenia beztrzpieniowego spowodowałoby trwałe zdeformowanie rury.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Parametry rur, które mają zostać poddane giętarce to jedno. Istotny jest ten zakres produkcji. Jeżeli jest ona duża, poleca się wybór giętarki trzpieniowej – głównie ze względu na czas. W przypadku urządzeń trzpieniowych mamy do czynienia z półautomatycznym napędem hydraulicznym. Pozwala na szybszą pracę niż w przypadku urządzeń beztrzpieniowych, w których proces ten zachodzi ręcznie. Warto również wziąć pod uwagę to, w jakie funkcje dodatkowe giętarka tą jest wyposażona. Wiele z nich korzystnie wpłynie na efekty obróbki oraz komfort pracy.

Funkcje dodatkowe, które ułatwią pracę na giętarce trzpieniowej

W tym miejscu warto również wspomnieć kilka słów o funkcjach dodatkowych, które giętarka powinna posiadać. Do najbardziej przydatnych zalicza się udogodnienia takie jak automatyczne smarowanie trzpienia, które poleca się stosować zwłaszcza podczas gięcia rur nierdzewnych. Równie przydatna okazuje się funkcja booster-bending, która przydaje się szczególnie w przypadku gięcia rur małych promieniach.

Jakość na pierwszym miejscu

Ogromne znaczenie ma także jakość urządzenia. Jakość maszyny ma bezpośredni wpływ na precyzję jego pracy. Do cenionych urządzeń należą giętarki tureckiej firmy Akyapak. Mowa o urządzeniach takich jak giętarka trzpieniowa Akyapak Seria ABM 38, 50, 76 CNC oraz Akyapak Seria ABM 76 NC. Urządzenia te wyróżniają się m.in. tym, że pozwalają na staranne wykonanie nawet bardzo skomplikowanych detali. To wysokiej jakości automatyczne giętarki trzpieniowe, które powstały z myślą o gięciu rur wykonanych z aluminium, stali, stali nierdzewnej lub innych metali o długości od 2000 do 6000 mm oraz grubości do 3 mm.